Chemia budowlanatynki zewnętrzne i elewacje

Bezcementowa zaprawa zbrojąca

Sto-Armierungsputz, bo to o nim mowa, jest bezcementową masą tynkarską o niezwykłych właściwościach wytrzymałościowych i elastyczności nieosiągalnej dla powłok mineralnych.

bezcementowa-zaprawa-zbrojacaPrzy ekstremalnych obciążeniach, do zarysowania powierzchni tynku dochodzi dopiero przy odkształceniu przekraczającym 3,5 % co jest wartością dziesięciokrotnie wyższą niż w przypadku tradycyjnych tynków podkładowych o spoiwie cementowym. Wynikająca z tej właściwości zdolność przekrywania rys w zakresie do 3,5% w pełni uzasadnia częste stosowanie masy Sto-Armierungsputz do napraw i wzmacniania zarysowanych podłoży, a także do renowacji zdegradowanych, spękanych ociepleń bezspoinowych.

Zaprawa może być nakładana na każde nośne podłoże, zarówno mineralne jak i organiczne. Jest jednocześnie doskonałym klejem do płyt ociepleniowych, zarówno w przypadku standardowych podłoży, a także wówczas, gdy konieczne jest klejenie płyt termoizolacyjnych na podłożach nienasiąkliwych jak szkło, metal lub impregnowane płyty drewnopochodne.

Sto-Armierungsputz charakteryzuje się przyzwoitą przepuszczalnością pary wodnej wartość współczynnika dyfuzji pary wodnej (m) wynosi 200-400. Można nim pokrywać zarówno styropian jak i płyty wełny mineralnej – zasadność takich zastosowań masy zbrojącej w systemie StoTherm Classic potwierdza aprobata europejska ETA-03/0027.
Jednocześnie zwraca uwagę doskonała odporność powłoki na infiltrację wody; współczynnik przenikania wody, badany wg EN 1062-3, nie przekracza 0,02 kg/ (m² h1/2).

Masa może być barwiona w kilkuset kolorach palety barw StoColor System, co znacząco poprawia i utrwala efekt wizualny w przypadku póśniejszego nakładania tynku elewacyjnego o intensywnym lub ciemnym zabarwieniu.

Powłokę końcową może stanowić każdy tynk organiczny: akrylowy Stolit, silikonowe StoSilco i StoLotusan, tynk z naturalnych, kolorowych kamyków StoSuperlit oraz dekoracyjna gładź szpachlowa Stolit Milano.

Sto-Armierungsputz doskonale nadaje się do aplikacji maszynowej i jest z powodzeniem stosowany w technice silosowej, co znacznie zmniejsza nakłady robocizny i zwiększa wydajność wykonawstwa, a w efekcie skraca cykle realizacji robót.

Jak większość organicznych tynków Sto-Armierungsputz jest dostępny w wersji QS, przeznaczonej do stosowania w trudnych warunkach pogodowych póśnej jesieni i wczesnej wiosny, która umożliwia znaczne wydłużenie sezonu elewacyjnych robót ociepleniowych.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394