Aktualności

Błędna praca przepływomierza pomiarowego – co może ją powodować?

Przepływomierz pozwala na dokonanie pomiarów przepływów. Gdy jest uszkodzony, wtedy podawane przez niego wyniki nie są wiarygodne. Co może spowodować błędną pracę przepływomierza? Kiedy trzeba będzie wymienić go na nowe urządzenie?

Do czego służy przepływomierz?

Urządzenie jak przepływomierz jest przeznaczone do pomiarów przepływów. Najczęściej używany jest on w instalacjach, między innymi służących do przesyłu mediów jak woda, ścieki czy chemikalia. Również przepływomierze stosowane są w samochodach oraz w innych pojazdach.

Przepływomierz pozwala na uzyskanie informacji dotyczących przepływu mediów, co ma duże znaczenie w procesach prowadzonych z ich udziałem, na przykład w zakładach przemysłowych. Może być on także połączony z systemem automatyki, który alarmuje o tym, że przepływy nie są prawidłowe.

Zatem błędna praca przepływomierza – http://www.enko-pomiar.pl/download.php?id_file=39 może powodować poważne problemy w przesyle mediów, przyczyniając się do dalszych zakłóceń w pracy całej instalacji, a nawet zakładu.

Błędna praca przepływomierza – objawy

Gdy przepływomierz nie działa prawidłowo, najczęściej obserwowany jest brak pomiarów lub też pomiary nieprawidłowe, odbiegające od dotychczasowych, które są znacznie niższe albo wyższe przy jednoczesnym braku zmian w przepływie.

O prawdopodobnie błędnych wynikach mogą także informować widoczne na przepływomierzu uszkodzenia mechaniczne, na przykład jak przecieki, zalanie. Mogą one także wpływać na jego działanie.

Poza tym objawem błędnej pracy przepływomierza mogą być zgłaszane przez niego błędy – dotyczy to nowoczesnych przepływomierzy, które wyposażone są w funkcję automatycznej diagnostyki. Wtedy błędna praca przepływomierza może być zasygnalizowana przez niego samoczynnie.

Przyczyny błędnej pracy przepływomierza

  • Do problemów z pracą przepływomierza może dojść na skutek różnych przyczyn. Najczęściej zaliczane są do nich poniższe:
  • Uszkodzenie przepływomierza, na przykład podczas jego montażu czy prowadzonych prac,
  • Nieodpowiedni dobór przepływomierza do instalacji, rodzaju mediów,
  • Błędne zamontowanie przepływomierza,
  • Umieszczone przy przepływomierzu urządzenia elektryczne, które mogą zakłócać pracę urządzeń ultradźwiękowych.

Błędna praca przepływomierza – naprawa czy zakup nowego?

Gdy zdiagnozowana została błędna praca przepływomierza, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy istnieje możliwość jego naprawy, na przykład przez ponowne zamontowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Zdarza się jednak, że przepływomierz jest uszkodzony, dlatego musi być on wymieniony na nowy model.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394