materiały wykończenioweWykończenia

Boazeria drewniana

Boazeria w mieszkaniuBoazeria drewniana kiedyś była synonimem braku wyobraźni i słabego gustu. Kojarzyła nam się z PRLem i rozwiązaniami, które miały bardzo praktycznie zadania. Ważniejsza od wyglądu była zdecydowanie funkcja maskująca – drewno potrafi w końcu ukryć wszystkie wady ściany – kiedy trzeba, wizualnie ją wyprostuje, kiedy trzeba, zakryje uszkodzenia i plamy.

Właśnie dlatego wiele boazerii nie przetrwało próby czasu i kolejnych remontów. Na fali mody zrywania niechcianych desek w wielu domach nie ma już po nich śladu. Moda jak to moda – ma zwyczaj wracać po wielu latach. Dziś znowu spoglądamy na piękne boazerie drewniane z podziwem i nawet nie myślimy o tym, że moglibyśmy chcieć się ich pozbyć. Wszystko zależy jedynie od doboru właściwego materiału i odpowiedniej techniki wykonania.

Renesans boazerii drewnianej

Dziś mało kto pamięta, dlaczego swego czasu boazerie drewniane przestały nam się podobać. Zapewne najpoważniejszym argumentem za ich usunięciem była nieciekawa forma. W końcu wiele lat temu mało kto myślał na poważnie o spójnej koncepcji wystroju wnętrza – boazeria była symbolem luksusu i dostatku, przemawiał za nią także fakt teoretycznego niepoddawania się próbie czasu – deski wystarczyło zamontować – potem nie trzeba się było o nie martwić przez długie lata. Na plus tego rozwiązania przemawiał także wymiar praktyczny. W końcu boazeria jest niezwykle łatwa do utrzymania w czystości – w przypadku zabrudzenia wystarczy ją jedynie przetrzeć szmatką. Z taką pancerną obudową ścian nie grożą nam więc żadne niespodziewane wypadki. Właśnie dlatego zazwyczaj deskami wykładano całe pomieszczenia. Skromniejsi ograniczali się do przedpokoi, inni aplikowali je także w pokojach, ale znajdą się też tacy, którzy decydowali się na pokrycie boazerią całych mieszkań, włącznie z łazienką i kuchnią. Taka koncepcja może i była praktyczna, ale na pewno pod względem estetycznym pozostawiała sporo do życzenia – równe rzędy praktycznie jednakowych desek przytłaczały i wizualnie pomniejszały pomieszczenia. Na szczęście teraz zwracamy uwagę na wystrój wnętrz, w których przebywamy, a naturalne drewno staje się znakomitym uzupełnieniem wielu projektów.

Modernizacja starej boazerii

Jeżeli chcemy wykorzystać ten niebanalny element, mamy dwa wyjścia. Pierwsze z nich jest zarezerwowane dla osób, których ściany wciąż zdobi stara i niemodna boazeria drewniana. Zamiast kosztownego i ryzykownego zrywania desek (w końcu nigdy nie wiemy, co tak naprawdę znajdziemy pod spodem!) zdecydowanie lepiej nadać im nowe życie. Wystarczy, że wyposażymy się w profesjonalne środki, służące do konserwacji jej powierzchni. Całość prac nie powinna zabrać nam zbyt wiele czasu. Zacznijmy od dokładnego zeszlifowania powierzchni i dokonania niezbędnych napraw, a następnie pokryjmy deski specjalnym preparatem. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli zmienić ich kolor i dostosować go do naszych oczekiwań. Sama boazeria odzyska także blaski i stanie się znakiem rozpoznawczym pomieszczenia.

Nowoczesna boazeria

Jeżeli nie dysponujemy starą boazerią lub chcemy całkowicie odmienić jej oblicze, powinniśmy położyć na nasze ściany nowe deski. Wybierając boazerię wykonaną z dobrych materiałów, zyskujemy element piękny pięknem samej natury – na dobrą sprawę nic już nie będzie nam potrzebne. Klasycznym i pewnym rozwiązaniem okaże się boazeria świerkowa – jasne deski odnajdą się znakomicie w niemal każdym pomieszczeniu i powiększą je wizualnie. Znakomicie sprawdzą się zwłaszcza w tak zwanym stylu skandynawskim, ale z powodzeniem możemy je wykorzystać zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych projektach, jak i w ciepłych, domowych pomieszczeniach. Jeżeli chcemy wprowadzić do mieszkania zupełnie nowy i niestandardowy element, warto pomyśleć nad deskami modyfikowanymi termicznie Thermory. Dzięki poddaniu ich modyfikacji zyskują niesamowity, głęboki kolor, są stabilne wymiarowo i w pełni odporne na działanie czynników atmosferycznych. Takie rozwiązanie sprawia, że nie musimy się o nic obawiać. Piękne barwy umożliwią z kolei stworzenie unikalnych i niezwykle estetycznych projektów, kojarzących się z nowoczesnością i luksusem.

Aranżacje – boazeria drewniana

Aby uniknąć niechcianego odczucia przytłoczenia, warto zestawić naszą boazerię z innymi elementami wystroju wnętrza – świetnym połączeniem będzie naturalne drewno i różnokolorowe, wyraziste tapety lub farby. Możemy eksperymentować także z barwą desek – biel i czerń będzie świetnym uzupełnieniem minimalistycznych projektów, a bardziej odważne i ekstrawaganckie kolory od razu kojarzą się ze stylem boho i nieszablonowymi, artystycznymi wnętrzami.


Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394