Budowa

Budowa domku letniskowego – czy to się opłaca?

Będąc w posiadaniu nieużytkowanej działki, spora część osób decyduje się na budowę domku letniskowego. W końcu, taki budynek może być dla niejednego wybawieniem w trakcie upalnego lata. Urlop w pracy i tygodniowy relaks z dala od miasta i nagrzanych bloków czy kamienic jest tym, co motywuje inwestorów do budowy takiej posiadłości. Niektórzy też decydują się na jego budowę w celach zarobkowych. Powodów ku temu może być wiele, ale zawsze przyświeca temu jeden cel.

Z pomocą serwisu nascienne.pl ustalimy, co warto wiedzieć w kontekście budowy domku letniskowego, a także określimy, jakie są orientacyjne koszty jego postawienia.

Formalności związane z budową domku letniskowego

Między domkiem letniskowym, a standardowym domem jednorodzinnym występuje spora różnica. Jak sama nazwa mówi, pierwsza opcja jest wykorzystywana jedynie w sezonie letnim i nie jest przystosowana do przebywania tam w ciągu całego roku. Cel pobytu w takim domku powinien być tylko i wyłącznie rekreacyjny, choć nie mówi o tym żadne prawo.

W zależności od zamysłu i projektu takiego budynku, konieczne jest zwrócenie uwagi na obowiązujące reguły. W przypadku domków o powierzchni całkowitej do 35m2, nie jest konieczne czekanie na pozwolenie, a wystarczy jedynie zgłosić budowę takiej konstrukcji. Co więcej, taki obiekt musi mieć strukturę wyłącznie parterową, a także (w przypadku większej liczby planowanych posiadłości) nie występować częściej niż co 500m2 działki.

W momencie, w którym decydujemy się na postawienie obiektu niespełniającego powyższych wytycznych, musimy oczekiwać na pozwolenie od Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta.

Zasady budowy takiego obiektu

Oprócz formalności związanych z pozwoleniem, należy spełniać jeszcze kilka, dodatkowych wytycznych. Najistotniejszy jest status działki. Domku tego typu nie możemy postawić wszędzie, a wydarzyć może się to jedynie na działkach budowlanych i rekreacyjnych.

Kluczowy okazuje się jeszcze dystans obiektu od granic działki. Okazuje się, że obowiązujące zasady są takie same, jak w przypadku budowy domu jednorodzinnego. W zależności od tego, czy w ścianach budynku występują okna, czy też nie – musimy zdecydować się na postawienie pierwszej ściany od granicy działki kolejno w odległości czterech oraz trzech metrów. Dodatkowo, ważnym aspektem jest także obecność lasu. Od tego czynnika również zależy, w jakiej odległości będzie osadzona konstrukcja.

budowa

Szacowane koszty budowy domku letniskowego

Zakres wymiarów domków letniskowych w różnych projektach jest ogromny. Istnieją budynki mające jedynie 20m2, ale są też takie zajmujące ich ponad 100. Serwis nascienne.pl przedstawił nam szacowane koszty dotyczące budowy standardowej wielkości domku letniskowego. W przypadku konstrukcji niewymagających pozwolenia na rozpoczęcie budowy, koszt postawienia szacuje się na około 20-25 tysięcy złotych. Wszystko zależy oczywiście od cen użytych materiałów oraz ekip budowlanych. Sumą, której raczej nie powinniśmy w tym wypadku przekroczyć jest 40 tys. zł. Kluczowe jest także, czy zdecydujemy się na domek z tarasem, czy bez niego. Okazuje się, że domki z tarasem wymagają dodatkowych wkładów pieniężnych.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394