Budowaściany murowane

Ceramiczna ściana jednowarstwowa

Zgodnie z wymaganiami polskiego prawa budowlanego ściana zewnętrzna w budownictwie jedno- i wielorodzinnym powinna charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie Umax=0,30 W/m²K.

ceramiczna-jednowarstwowa

Najnowocześniejsze, dostępne na rynku polskim cegły ceramiczne nie tylko pozwalają spełnić te wymagania, ale ściany z nich wykonane mają parametry znacznie lepsze, niż te określone w rozporządzeniu – np. U=0,21 W/m²K dla pustaka z linii Porotherm EKO+.

Tak korzystne parametry termoizolacyjności cegieł są również atutem przy budowie rozłożonej na kilka etapów. Do domu ze ścianami jednowarstwowymi można się wprowadzić nawet jeśli nie został jeszcze otynkowany, bez obawy o komfort cieplny.

Pustak ceramiczny – co decyduje o jego energooszczędności?

Sukces ściany jednowarstwowej tkwi w pustakach ceramicznych. Te najbardziej zaawansowane technologicznie, w procesie wypalania w wysokiej temperaturze, ulegają tzw. poryzacji – w glinie wymieszanej z pyłem drzewnym tworzą się zamknięte, wypełnione powietrzem mikropory. Powietrze zamknięte w małych porach to najlepszy izolator, im więcej zamkniemy go w strukturze cegły, tym wyższe parametry termoizolacyjności osiągniemy.

>>> Jak murować ściany? Przeczytaj poradnik

Drugim sposobem na zwiększenie izolacyjności termicznej jest zaawansowany układ drążeń wewnątrz pustaka, wydłużający do maksimum drogę przepływu ciepła przez ścianki wewnętrzne. Uzyskaniu jak najlepszych parametrów ściany jednowarstwowej służy także szlifowanie cegieł ceramicznych, stosowane w technologiach cienkospoinowych. Dokładność szlifowania jest tak duża, że cegły idealnie do siebie przylegają, co sprawia, że ściany są równe i są idealnym podłożem pod warstwę tynku.

Na ułatwienie wykonania konstrukcji oraz parametry cieplne ściany jednowarstwowej mają także wpływ wykorzystane zaprawy. Stosując zwykłą, tradycyjną zaprawę murarską należy położyć dość grubą, 12 milimetrową warstwę, by odpowiednio zespoić cegły w murze. Niestety im grubsza spoina, tym większe mostki termiczne, czyli miejsca przez które intensywniej ucieka ciepło z domu. Dlatego do budowy ściany jednowarstwowej wraz z pustakami oferowane są również specjalistyczne zaprawy termoizolacyjne, cienkowarstwowe lub najnowocześniejsza zaprawa do murowania
na sucho.

Ściana bez wilgoci = ciepło i bezpieczeństwo dla zdrowia mieszkańców

Zawilgocona ściana znacznie intensywniej przewodzi ciepło, co automatycznie zwiększa wydatki na ogrzewanie domu. Ceramika wypalana w ponad 900 ºC pozbawiona jest wilgoci i, dlatego od razu zyskuje wszystkie deklarowane parametry cieplne. Ściana jednowarstwowa także doskonale sprawdza się podczas sezonu jesienno-zimowego, gdy mur jest naturalnie narażony na wdzieranie się wilgoci. Natomiast, gdy na dworze jest cieplej i słonecznie, ceramika samoistnie odparowuje nadmiar wilgoci. Brak nieprzepuszczalnej i ograniczającej swobodny przepływ pary wodnej warstwy izolacji, np. ze styropianu lub tynki akrylowe powoduje, że ryzyko gromadzenia się wody w murze jest wykluczone. Brak zawilgocenia ściany nie tylko wpływa korzystnie na jej parametry termiczne, ale także powoduje, że jest ona odporna na namnażanie się sprzyjających alergiom mikrobów, np. pleśni, grzybów. Niesie to za sobą przede wszystkim korzyści dla zdrowia mieszkańców.

Gruby mur zapewnia trwałość konstrukcji i ciszę wewnątrz domu

Wytrzymałość ceramicznych ścian jednowarstwowych pozwala budować budynki wielokondygnacyjne a co za tym idzie znacznie przekracza wymagania budownictwa jednorodzinnego ze względu na właściwości materiału ceramicznego oraz grubość muru. Przy zastosowaniu do budowy materiału o takiej samej wytrzymałości na ściskanie, ściana jednowarstwowa o grubości 44 cm przenosi prawie dwukrotnie większe obciążenie, niż ściana dwuwarstwowa o grubości muru 25 cm z dodatkową warstwą docieplenia. Takie rozwiązanie zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa konstrukcyjnego i ogranicza ryzyko powstawania pęknięć ścian. Masywny mur w technologii ściany jednowarstwowej skutecznie blokuje także hałas zewnętrzny. W efekcie wewnątrz domu panuje cisza, nawet, jeżeli budynek usytuowany jest w obszarze o podwyższonym poziomie hałasu.

Ekonomiczne rozwiązanie

Wybudowanie domu w technologii ściany jednowarstwowej to ekonomiczne rozwiązanie na etapie inwestycji oraz w trakcie użytkowania. Mur wykonany z jednej warstwy cegieł i pokryty warstwą tynku nie wymaga inwestowania w materiały termoizolacyjne, zbrojeniowe, czy systemy mocowań. Ściana jednowarstwowa to również niższe koszty związane z pracami murarskimi, ze względu na ekspresowe tempo budowy. Przeciętnie ułożenie 1m²muru z pustaków szlifowanych, murowanych np. na nowoczesną, zaprawę do murowania na sucho zajmuje mniej niż 1 godzinę. Dla porównania, przyklejanie płyt styropianowych i wykonanie warstwy zbrojonej na ścianach przy dociepleniu 12 cm zajmuje ponad półtorej godziny. Dodatkowo w przypadku ceramicznych ścian jednowarstwowych budowę ułatwia wielkość cegieł – na 1m²przypada ich tylko 16 szt., a także brak konieczności przycinania materiału, np. by skonstruować narożnik.

Technologia ściany jednowarstwowej pozwala na budowę domu energooszczędnego, który rocznie zużywa do 70 kWh/m2 energii na ogrzewanie. Obecnie standardowe budynki jednorodzinne w ciągu roku zużywają około 120 kWh/m2. Należy również pamiętać, że oszczędność energii to nie wszystko. Trwałość, bezpieczeństwo i przyjazny mikroklimat wewnątrz budynków to dodatkowe atuty, które zyskują inwestorzy decydujący się na ceramiczną ścianę jednowarstwową.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394