Budowaocieplenie ścian

Ciepła ściana chroni także przed upałami

Dobra jakościowo termoizolacja ścian zewnętrznych pozwala zapobiec ucieczce ciepła zimą, ale czy tylko? Podczas letnich upałów warstwa termoizolacyjna ze styropianu może stanowić efektywną barierę przed przegrzewaniem pomieszczeń.

ciepla-sciana

Przez niedocieplone ściany zewnętrzne przenika nawet do 35% energii cieplnej, co można odczuć nie tylko zimą, gdy w pomieszczeniach panuje nieprzyjemny chłód. Latem kierunek przepływu strumienia energii ulega odwróceniu i próbuje przeniknąć do wewnątrz domu. Dlatego najprostszym rozwiązaniem problemu przegrzewających się pomieszczeń jest termomodernizacja ścian.

Nawet piętnastocentymetrowa warstwa ocieplenia ze styropianu zapewnia właściwą izolacyjność termiczną przegród, co przekłada się na komfortowy mikroklimat wnętrz, pod warunkiem, że została ona wykonana z wykorzystaniem styropianu o odpowiedniej gęstości i odpowiednio niskim współczynniku przewodzenia ciepła, oznaczanym symbolem lambda. Niestety, nie każdy styropian posiada deklarowane na opakowaniu parametry, co powoduje, że efekty modernizacji mogą się okazać gorsze od oczekiwanych. Gwarancją udanej inwestycji w termomodernizację jest zakup styropianu oznaczonego certyfikatem „Gwarantowany Styropian”.

Niższa lambda to komfort latem i spore oszczędności energii zimą

Obecnie większość budynków wznosi się w technologii muru dwuwarstwowego, złożonego z konstrukcji nośnej o grubości 25-30 cm i odpowiednio dobranego systemu ocieplenia. W porównaniu z przedwojennym budownictwem, w którym wznoszono bardzo grube mury z tradycyjnej cegły, ściany nośne z bloczków silikatowych są zazwyczaj o wiele cieńsze.

[infobox color=”grey”]Im grubsza ściana, tym lepiej izoluje od warunków zewnętrznych i tym samym więcej energii
jest w stanie zmagazynować.[/infobox]

Dlatego w domach energooszczędnych stosuje się warstwę ocieplenia ze styropianu o grubości nawet 20 centymetrów, a do jej wykonania używa się materiałów z dodatkiem grafitu o bardzo niskich współczynnikach lambda, nawet na poziomie 0,031 W/mK. Materiał o takich parametrach posiada aż o 45% lepszą termoizolacyjność od najtańszego białego styropianu o parametrze 0,045 W/mK. Warstwa termoizolacji skutecznie chroni wnętrze budynku zarówno przed gorącym, jak i zimnym powietrzem. Dobierając materiał izolacyjny, należy jednak zawsze sprawdzić, czy produkt posiada wymaganą gęstość. Jak pokazuje praktyka, informacje o deklarowanych parametrach zamieszczone na opakowaniach często nie odpowiadają rzeczywistym właściwościom styropianu.

Wybierz styropian gwarantowanej jakości

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu alarmuje, że nawet 90% styropianów o lambdzie mieszczącej się w przedziale 0,044-0,045 W/mK nie posiada parametrów koniecznych do zastosowania w budownictwie w systemie ETICS. Jest to wynik zaniżonego wsadu surowcowego, nie pozwalającego na uzyskanie wymaganych przepisami właściwości wytrzymałościowych, dlatego PSPS nie zaleca stosowania takich produktów w budownictwie.

Produkty o zaniżonej gęstości cechuje niższa jakość, wyrażana nie tylko dużo słabszą izolacyjnością, ale i mniejszą odpornością na uszkodzenia i obciążenia mechaniczne. Na rynku można jednak znaleźć produkty o bardzo dobrych i sprawdzonych parametrach, ponieważ w ramach Programu Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian” poddawane są niezależnej, zewnętrznej kontroli jakości w notyfikowanych laboratoriach. Uzyskane wyniki są porównywane z informacjami podanymi na opakowaniu.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394