Aktualności

Czy żywica poliuretanowa na dach to dobry pomysł?

Zastosowanie żywic poliuretanowych jest bardzo szerokie. Są one używane także w pracach dekarskich. Czy żywica na dach to dobry pomysł? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Jakie funkcje spełnia żywica poliuretanowa?

Materiały żywiczne są już od lat używane w budownictwie. Pozwalają one na tworzenie powłok cechujących się bardzo dobrymi właściwościami hydroizolacyjnymi, czyli chroniącymi przed wodą.

Poza byciem bardzo dobrym izolatorem przeciwko wilgoci żywica poliuretanowa jest także elastyczna i trwała zarówno w niskich, jak i w wysokich temperaturach, co powoduje, że może ona służyć na lata, gdy będzie wykorzystana na zewnątrz.

Żywice są także odporne na czynniki pogodowe, co powoduje, że mogą być one wystawione na deszcz, śnieg, wiatr czy grad, zachowują przy tym stale swoje właściwości. Są one także odporne na stojącą wodę, co powoduje, że mogą być one używane na powierzchniach płaskich.

Żywica poliuretanowa na dachach płaskich

Ze względu na swoje właściwości żywica poliuretanowa używana jest coraz częściej jako materiał przeznaczony do uszczelniania dachów. Z tego względu znalazła ona zastosowanie jako materiał alternatywny dla popularnej papy termozgrzewalnej.

Dachy płaskie kryte papą są tanie w wykonaniu, jednak papa szybko traci swoje właściwości. Może ona pękać, mogą pojawiać się w niej otwory, a także może podciekać w miejscu łączenia. W efekcie może prowadzić to do pojawiania się przecieków oraz rozwoju grzybów i pleśni. Również problemem staje się nadmierna ucieczka ciepła, ponieważ nieszczelny dach nie izoluje tak skutecznie. To z kolei może przekładać się na wyższe koszty utrzymania budynku.

Zastosowanie materiału jak żywica poliuretanowa na dach płaski pozwala na jego dokładne uszczelnienie, ponieważ dach jest zabezpieczony przed wilgocią. Poliuretan tworzy wtedy na powierzchni membranę, która jest pozbawiona szwów, czyli miejsc, w których pojawiają się łączenia. To eliminuje ryzyko przecieków.

Jak wykonać renowację dachu z użyciem żywicy poliuretanowej?

Do przeprowadzenia renowacji dachu za pomocą żywicy poliuretanowej nie potrzeba zrywać obecnego pokrycia, ponieważ żywica poliuretanowa może być ułożona na nim.

W tym celu konieczne jest gruntowne oczyszczenie dachu, a następnie nakłada się na niego specjalny materiał podkładowy. Potem na podkładzie wylewana jest żywica poliuretanowa i rozprowadzana jest ona za pomocą wałków lub pędzli. Materiał ten najczęściej aplikowany jest dwukrotnie. Dla dodatkowej ochrony można także zastosować specjalne powłoki stosowane na membranę, co pozwala na wydłużenie jej żywotności.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394