Poradnikściany w kuchni i łazience

Jak dobrać kolor fugi w łazience?

Kolor fugi w łazience może poprawić lub zepsuć końcowy efekt nawet najlepiej wykonanego projektu i najdroższych płytek. Stając przed takim zadaniem, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt chcemy uzyskać: prosty i naturalny czy może bardziej odważny i niekonwencjonalny?

Popularne ostatnio bezfugowe układanie glazury to dość ryzykowne rozwiązanie. Dlaczego? Fuga spełnia rolę mikro-dylatacji – chroniąc krawędzie płytek przed uszkodzeniem. Jeśli z niej zrezygnujemy i pozwolimy, aby płytki się o siebie opierały, to pod wpływem nacisku lub w wyniku rozszerzalności termicznej, na ich powierzchni mogą powstawać uszkodzenia szkliwa lub pęknięcia. Dlatego rozsądniej stosować przynajmniej minimalne spoiny o szerokości 1,5 mm.

Jaki kolor fugi?

Fuga w tonacji kolorystycznej zbliżonej do odcienia glazury wywoła efekt harmonii i jednolitej przestrzeni, pozbawionej zbędnych podziałów. Warto o tym pamiętać, gdy w grę wchodzi urządzanie małej łazienki – widoczne linie pomniejszają optycznie wnętrza. Jeśli natomiast zależy nam na tym, by wyeksponować ciekawy układ glazury czy terakoty, warto posłużyć się kontrastem – jasna fuga idealnie podkreśli rozmieszczenie i proporcje ciemnych płytek.

Oryginalność kompozycji płytkowych możemy zaakcentować nie tylko barwą spoin, ale również operując ich szerokością. Pamiętajmy jednak, że grubość fugi powinna iść w parze przede wszystkim z wielkością płytek. Należy wziąć tu również pod uwagę potencjalne wahania wilgotności, które powodują, że cała konstrukcja pracuje. Dlatego im większy format i im większe zmiany wilgotności, tym szerszą spoinę powinniśmy rozważyć. Szerokie fugi zalecane są również do płytek o nierównych brzegach. Doskonale sprawdzą się także w sytuacji, gdy zechcemy podkreślić kolor oraz fakturę ceramiki.

Jaki rodzaj fugi wybrać?

Wybierając fugę do pomieszczenia mokrego, a takim jest bez wątpienia łazienka, warto zdecydować się na fugę cementową zmodyfikowaną substancjami hydrofofobowymi, które wywołują efekt perlenia. Dzięki temu woda nie wnika w strukturę fugi i nie powoduje zawilgocenia podłoża, a sama spoina na dłużej zachowuje swoje parametry techniczne oraz walory estetyczne.

źródło: Baumit

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394