Budowaściany murowane

Dom drewniany czy murowany

Zamień ściany murowane na drewniane. Któż z nas nie marzy o własnym domu? O ciepłym ,przytulnym własnym „M” z ogródkiem , grillem i ławeczką. Rozmawiamy, planujemy ,a gdy dojrzewamy do decyzji stajemy przed problemem: na jaki się zdecydować ?

Murowany czy drewniany ? Duży czy mały ? Parterowy czy piętrowy ? I tak dalej, i tak dalej, pytaniom nie ma końca. Gdy już ustalimy , że ma być duży lub mały, wysoki lub niski to musimy zadecydować w jakiej technologii go zbudować by był tani w utrzymaniu, trwały, ciepły i szybko powstał.

Któż z nas nie marzy o własnym domu? O ciepłym ,przytulnym własnym „M” z ogródkiem, grilem i ławeczką. Rozmawiamy, planujemy ,a gdy dojrzewamy do decyzji stajemy przed problemem: na jaki się zdecydować ? Murowany czy drewniany ? Duży czy mały ? Parterowy czy piętrowy? I tak dalej, i tak dalej, pytaniom nie ma końca. Gdy już ustalimy , że ma być duży lub mały, wysoki lub niski to musimy zadecydować w jakiej technologii go zbudować by był tani w utrzymaniu, trwały, ciepły i szybko powstał.

Odpowiedź może być tylko jedna – technologii drewnianej! Zalet tego budowania nie można przecenić. Wrócimy do nich później. Dlaczego taka odpowiedź? Wynika ona z tradycji. W Polsce jest ona długa. Domy drewniane budowano od dawien dawna. Gdy przyszła epoka cegły nie zrezygnowano z drewna. Stropy, więźby dachowe powstawały z tego surowca. W epoce gazobetonu, ytongu i innych ciężkich materiałów oraz stropów betonowych również więźby dachowe robimy z drewna.

Co w nim takiego jest ,że ciągle wracamy do tego materiału? I tu zaczynają się zalety. Ma wspaniałe własności wytrzymałościowe, bardzo dobrze przenosi obciążenia, jest dobrym izolatorem ciepła ( pamiętasz Czytelniku drewniane rączki przy patelniach ), prosty w montażu, łatwy w transporcie, prosty w obróbce, lekki ,sprężysty i nie odkształca się pod wpływem temperatur.

Jak wplata się drewno w nasz dom?

Domy drewniane określane niekiedy jako domy kanadyjskie lub czasami jako domy szkieletowe , powstają w oparciu o elementy konstrukcyjne ścian wykonane z belek drewnianych o różnych przekrojach. W zależności od przyjętej koncepcji i warunków wznoszenia budynku , elementy ścian powstają bezpośrednio na placu budowy ( szkielet drewniany, kanadyjski ) lub w hali produkcyjnej wyposażonej w linię technologiczną do produkcji domów ( domy prefabrykowane ) . Prefabrykacja szkieletu drewnianego polega na wcześniejszym przygotowaniu całych ścian i więźby dachowej budynku, przewiezieniu na miejsce i późniejszym montażu całości na placu budowy.

Zalety domów drewnianych

Najważniejszą zaletą domu drewnianego jest jego tani koszt utrzymania. Wynika on ze wspaniałych własności izolacyjnych. Jest to dom który nie akumuluje ciepła. Co to znaczy ? Mianowicie, zimą trzyma ciepło a latem się nie nagrzewa. Warstwy izolacyjne zastosowane w tych domach powodują , że w bardzo mroźne zimy wewnątrz domu panuje ciepło. Latem izolacja powoduje , że dom się nie nagrzewa. Jest zrobiony z bardzo dobrych materiałów termicznych.

Czas budowy domu to około 3 do 4 miesięcy ( gdy jest robiony pod „klucz”). Posadowienie budowli na płycie fundamentowej decyduje o jej stabilności. Wykonany z materiałów takich jak drewno , płyta gipsowo-kartonowa, wełna mineralna – czyni go ekologicznym. Zastosowanie rekuperatorów i dodatkowej warstwy izolacji termicznej może uczynić taki dom , domem pasywnym czyli budynkiem o minimalnym zapotrzebowaniu na energie cieplną , nawet do 15 kWh/m2 powierzchni użytkowej w skali roku. Budynek pasywny to obiekt, z tak niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną, że zbędny jest oddzielny system ogrzewania. Ciepło może być dostarczone przez i tak już istniejący system wentylacji. Daje to ogromne oszczędności. Budownictwo pasywne u naszych zachodnich sąsiadów rozwija się znakomicie. Mamy nadzieję, że ten typ budownictwa zyska u nas również zwolenników i przychylność decydentów. Daje to olbrzymie oszczędności dla nas wszystkich.

Wracając do naszych drewnianych konstrukcji, dom nie zawsze musi wyglądać jak drewniany. Decyduje o tym wykończenie elewacji budynku. Może być pokryty tynkiem mineralnym lub innym, cienkowarstwowym i wtedy nie odróżnimy go od murowanego. Poszycie z desek frezowanych na bal daje wrażenie domu drewnianego.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394