Aktualności

Dom marzeń – ile kosztuje indywidualny projekt domu jednorodzinnego?

Gotowe projekty domów, które dzisiaj można kupić także w internecie, to prosty, szybki i tani sposób na zdobycie planów do budowy. Gdy jednak nie można znaleźć wśród nich swojego domu marzeń, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług architekta. Ile trzeba będzie za nie zapłacić?

Projekt indywidualny domu – kiedy warto?

Podstawowym dokumentem stosowanym w budowie domu jest jego projekt. Gotowe projekty domów jednorodzinnych to wygodna opcja dla osób, które chciałyby wybudować dom, jednak nadal w tym celu można wykorzystywać projekty indywidualne, czyli stworzone na zamówienie.

Chociaż indywidualne projekty domów nie są kupowane już tak często jak kiedyś, to jednak warto wskazać, że w niektórych sytuacjach nadal są one najlepszą opcją.

Na indywidualny projekt domu warto zdecydować się wtedy, gdy:

  • Gotowe projekty nie spełniają wymagań inwestora,
  • Działka, na której ma powstać dom, jest niewymiarowa, na przykład jest długa i wąska albo zlokalizowana jest na spadku,
  • Inwestor ma szczególne wymagania związane z wybudowaniem domu, na przykład dotyczące jego bryły, rozkładu pomieszczeń, zastosowanych technologii budowlanych.

Kompleksowe projektowanie domów Gliwice – z ofertami architektów wykonujących indywidualne projekty domów można zapoznać się bliżej na ich stronach internetowych.

Biuro projektowe Gliwice – sprawdź ofertę

Ile kosztuje wykonanie projektu indywidualnego?

Jako że projekt indywidualny jest tworzony na zamówienie, oznacza to, że jego wykonanie będzie wymagało więcej czasu. W związku z tym będzie także przekładało się to na koszt realizacji projektu. Jak jest zatem cena indywidualnego projektu domu?

Biura architektoniczne wykonujące projekty indywidualne podają ceny projektów w przeliczeniu na metr kwadratowy. Dodatkowo mogą być także stosowane inne, osobne opłaty, na przykład za wykonanie projektów wnętrz.

Najczęściej ceny za zaprojektowanie domu na zamówienie rozpoczynają się od około 80 złotych za metr kwadratowy. Średnia cena to około 100 złotych za metr kwadratowy. Natomiast renomowane biura pobierają opłaty na poziomie nawet ponad 150 złotych za jeden metr kwadratowy zaprojektowanej nieruchomości.

Wobec tego za wykonanie projektu domu o metrażu 100 metrów kwadratowych trzeba będzie zapłacić cenę od około 8 000 złotych do nawet ponad 15 000 złotych.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że przy zamawianiu projektu indywidualnego ma już potrzeby jego adaptacji, czyli dopasowywania do warunków na działce. Projekt ten najczęściej od razu tworzony jest z myślą o budowie na danym terenie, co pozwala zaoszczędzić do około 2 000 złotych na jego adaptacji.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394