Budowaściany murowane

Dom murowany

Ściany murowane, znaczy solidne. Mają one chronić mieszkańców przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, powinny zatem być wytrzymałe. Warto wiedzieć, z jakich materiałów je wykonać i jakie zastosować zaprawy.

Najważniejsza jest zaprawa

Niezależnie od tego, co pojawi się nad ziemią, podstawą zawsze jest solidny fundament. Na ławach fundamentowych buduje się ściany fundamentowe, będące w budynkach podpiwniczonych ścianami piwnicznymi. Tutaj bezsprzecznie króluje ściana murowana. Materiałem, z którego może być ona wykonana, są bloczki betonowe lub cegła ceramiczna pełna. Nie wolno stosować do wznoszenia takich ścian pustaków trocino- i wiórobetonowych, pustaków ceramicznych i bloczków z betonu komórkowego, czyli materiałów chłonących wilgoć.

Mur to jednak nie tylko cegła lub gotowy bloczek. To również zaprawa, która powinna trwale zespolić poszczególne elementy układanki w jedną, spójną i wytrzymałą całość. Aby dobrze spełniała ona swoje zadania, powinna odznaczać się wysoką wytrzymałością i niską nasiąkliwością, a nade wszystko łatwą obrabialnością, dzięki której będzie możliwe właściwe wypełnienie spoin i prawidłowe związanie.

Najprostszym sposobem jest zastosowanie gotowej suchej zaprawy, której ostateczne przygotowanie polega na dodaniu wody w odpowiednich proporcjach. Zaprawę należy nakładać kielnią równomiernie. Zarówno spoiny poziome, jak i pionowe powinny być dokładnie wypełnione zaprawą. W ścianach, przewidzianych do tynkowania, należy pozostawić niewypełnioną spoinę (na głębokość 5-10 mm) przy zewnętrznych licach. Grubość spoiny powinna być równomierna dla całej warstwy i wynosić od 6 do 40 mm.

Ściany z bloczków

Popularnym materiałem, wykorzystywanym do wznoszenia ścian, są elementy drobnowymiarowe, takie jak beton komórkowy, bloczki silikatowe itp. Łączą one w sobie cechy materiału konstrukcyjnego i termoizolacyjnego. Aby jednak dobrze wykorzystać tę drugą właściwość, należy wyeliminować możliwość pojawienia się mostków termicznych, pojawiających się w miejscach spoin. Aby ich uniknąć, trzeba maksymalnie zredukować grubość spoiny między bloczkami.

Mur z klinkieru

Cegła klinkierowa to materiał trwały i odporny na warunki atmosferyczne, takie jak mróz, korozja chemiczna i biologiczna. Posiada też niewątpliwe zalety estetyczne, a dzięki bogatej gamie kolorystycznej jest w stanie zadowolić najbardziej wybrednych inwestorów.

Jednak by efekt był właściwy, należy przede wszystkim prawidłowo dobrać zaprawę murarską. Odpowiednią zaprawą jest na przykład Zaprawa Murarska Do Klinkieru Atlas. Zawiera ona tras – minerał pochodzenia wulkanicznego, który ogranicza możliwość wystąpienia wykwitów na powierzchni zaprawy. Zaprawa jest wytrzymała na ściskanie (kategoria M5), posiada wysoką przyczepność i plastyczność.

Przed rozpoczęciem prac należy uwzględnić zarówno warunki atmosferyczne, w których prowadzone są roboty, jak i warunki, w których przebiegać będzie proces wiązania i wysychania zaprawy. Wszelkie prace należy prowadzić w temperaturze od +5ºC do +30ºC. W trakcie robót oraz po ich zakończeniu (przez minimum 7 dni), wymurowane elementy należy osłaniać folią lub matami zabezpieczającymi przed ewentualnymi opadami i zbyt szybkim wysychaniem zaprawy, spowodowanym działaniem wiatru i słońca. Nie wolno prowadzić prac w czasie opadów atmosferycznych. Zaleca się również, by nie rozpoczynać robót, gdy prognozy pogody przewidują w ciągu najbliższych dni opady deszczu lub obniżenie temperatury. Ponadto, murowana konstrukcja i jej fundamenty muszą być zabezpieczone odpowiednimi izolacjami przed niekontrolowanym napływem wilgoci, np. podciąganej kapilarnie z podłoża.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394