Wykończenia

Drzwi sosnowe wewnętrzne i zewnętrze – pomagamy dokonać wyboru

Drzwi ekskluzywne

Drzwi sosnowe od lat stanowią najczęściej wybieraną opcję wśród konsumentów, zarówno jeżeli chodzi o drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Cieszą się powodzeniem z racji posiadania bardzo dobrych parametrów technicznych przy niewygórowanej cenie. Sosna jest popularnym materiałem w Polsce, gdyż jest tania w pozyskiwaniu. Przy wyborze konkretnego modelu należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Niektóre z nich przytoczymy w tym artykule.

Drzwi sosnowe zewnętrzne – zarówno klasyka jak i drzwi nietypowe

Przy wyborze drzwi zewnętrznych powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo, trwałość oraz funkcjonalność. Nie bez znaczenia jest również kwestia estetyczna, jednak powinna ona zejść na plan dalszy. Drzwi zewnętrzne powinny w pierwszej kolejności spełniać swoje zadanie, czyli zabezpieczać nasze domostwo. W równym stopniu powinny chronić nasz dobytek jak i prywatność.

Pierwszą kwestią, na jakąś musimy zwrócić uwagę, jest oczywiście wymiar drzwi. W naszym kraju panują pod tym względem pewne standardy, jednak wiele osób decyduje się na drzwi nietypowe. Aby stanowić odpowiednie zabezpieczenie drzwi zewnętrzne muszą być odpowiednio dopasowane do otworów w murze. Nie powinniśmy polegać tylko i wyłącznie na specyfikacji widniejącej w projekcie. Powinniśmy sprawdzić, czy dane opracowane przez architekta zostały odpowiednio zachowane podczas budowy ściany przez murarzy. Jeżeli nie czujemy się pewni, dokonanie pomiarów można zlecić. Wiele firm oferujących sprzedaż i montaż drzwi bezpłatnie ściągnie od nas stosowne pomiary w domu.

Markety budowlane posiadają duży wybór gotowych drzwi, jednak przeważnie posiadają tylko i wyłącznie modele o wymiarach standaryzowanych do klasycznego budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Jeżeli w naszym domu potrzebne będą drzwi nietypowe – a więc jeśli posiadamy niestandardowe wymiary otworu wejściowego – z dużym prawdopodobieństwem będziemy musieli udać się albo do salonu firmowego producenta drzwi, albo też zlecimy ich wytworzenie na miarę, bezpośrednio pod nasze wymagania. Im większe drzwi tym wyższa cena. Większy wymiar to jednak również większy ciężar skrzydła drzwiowego. Oznacza to w praktyce, że ciężkie odrzwia będą bardziej oddziaływać na montowania i zawiasy. Będą wymagać okresowej regulacji.Drzwi nietypowe

Za żywotność drzwi drewnianych odpowiada nie tylko materiał, z którego zostały wykonane. Równie ważne, a nawet ważniejsze, jest wykończenie. Drzwi sosnowe – podobnie jak każde inne drzwi drewniane – powinny być dobrze zabezpieczone przed wilgocią. W przeciwnym razie podczas pracy drewna może dochodzić do pęknięć, odchodzenia lakieru czy łuszczenia się farby. Drewno rozszerza się i kurczy pod wpływem wilgoci. Dlatego drzwi zewnętrzne, które narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, pokrywa się kilkoma warstwami powłoki ochronnej. Jest to lakier posiadający unikalne właściwości – zabezpiecza przed nasiąknięciem wilgocią, pozwala na odparowanie wody z drewna, a przy tym jest na tyle elastyczny, że nie kruszy się pod wpływem pracy drewna.

Standardowe i nietypowe drzwi sosnowe wewnętrzne

Przy wyborze drzwi wewnętrznych nie musimy aż takiej uwagi zwracać na parametry techniczne. Możemy poczuć większą dowolność i kierować się względami estetycznymi. Drzwi wewnętrzne nie mają za zadanie chronić naszego dobytku, jedynie naszą prywatność. Dodatkowo są integralnym elementem aranżacji wnętrza. Drewno jest szlachetnym materiałem, który będzie pasować do praktycznie każdego wystroju.

Drzwi z drewna sosnowego posiadają unikalną strukturę słojów. Ma to swój urok. Często właściciele poszukują drzwi wyglądających naturalnie, tylko lakierowanych, aby pozostawić fakturę drewna jako naturalny element dekoracyjny. Specjalne lakiery mogą dodatkowo uwypuklić wzory drewna, tak, aby były lepiej widoczne. Jasne drzwi sosnowe można również łatwo pokryć farbą kryjącą. Kolorystyka zależy wyłącznie od naszych upodobać. Wiele osób decyduje się na klasyczne drzwi drewniane. Są one neutralne. Jeżeli posiadamy odwagę i lubimy eksperymentować, można zamówić drzwi nietypowe w jaskrawym, kontrastującym ze ścianami i podłogą kolorze. Dzięki temu jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać potencjał drzwi jako elementu zwieńczającego aranżację wnętrza.

Osobną kwestią są drzwi drewniane wewnętrzne do łazienki. Jest to specyficzne pomieszczenie. W wielu domach jest jedynym pokojem, który nie posiada okna. Do tego dochodzi wyższy stopień wilgotności niż gdziekolwiek indziej w naszym domu. W celu zapewnienia lepszej wentylacji i odprowadzania wilgoci drzwi łazienkowe zaopatruje się w specjalne kratki wentylacyjne. Wspomniano wcześniej, że drewno nie lubi wilgoci. Czy zatem powinniśmy obawiać się wstawienia drzwi sosnowych do łazienki? Nie, nie ma tutaj problemu – drzwi łazienkowe są dodatkowo zabezpieczane przez producentów przed wpływem wilgoci, tak, aby mogły z powodzeniem służyć przez wiele lat, nie tracąc nic ze swoich walorów użytkowych i estetycznych.

Jeden komentarz do “Drzwi sosnowe wewnętrzne i zewnętrze – pomagamy dokonać wyboru

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394