Budowaelewacje, tynki zewnętrzne, fasady

Elewacja, na kórej będzie rozszczepiało się światło

Architekci z wrocławskiej pracowni ArC2, znani z nietypowych pomysłów na budownictwo mieszkaniowe (ostatnio charakterystyczna szeregówka MikMak), znowu zaskakują! Zaprojektowany przez nich budynek, który powstanie u zbiegu ulic Krzyckiej i Przyjaźni na wrocławskich Krzykach z pewnością zadziwi niejednego przechodnia.elewacja-1

Wszystko za sprawą nietypowego rozwiązania jakim są umieszczone na elewacjach… pryzmaty. Pryzmat rozszczepia światło dając efekt wielokolorowej tęczy. Architekci postanowili to wykorzystać i sprawić, by w słoneczne dni fasady budynku ożywały prawdziwą feerią barw!

Na co dzień budynek przy Krzyckiej-Przyjaźni będzie miał monochromatyczną, elegancką szaro-białą elewację z płytek ceramicznych. Stąd właśnie nietypowy pomysł projektantów – by „pokolorować” go w taki niespotykany sposób. To zresztą nie koniec zabawy ze słońcem, bowiem pośród matowych płytek elewacyjnych umieszczone zostaną płytki szkliwione – tworzące delikatne bliki świetlne i odbicia od sąsiednich budynków.

Pomysł zaczerpnięty z Meksyku

Przypomina to historię gdy gra światła na ścianach wprowadzała w błąd hiszpańskich konkwistadorów, którzy w XVI wieku najechali kraje dzisiejszego Meksyku. Widząc z daleka złote ściany domów myśleli, że są wyłożone cennym kruszcem, tymczasem za efekt ten odpowiadały płatki miki, występujące w tamtejszym mule służącym do pokrywania ścian budowli. To właśnie światło słońca padające na ściany nadawało im tego „cennego wrażenia”.

Oczywiście to dosyć daleka analogia, ale niedługo każdy z nas, będzie mógł poczuć się trochę jak żołnierz Hernana Corteza. Budowa tęczowego budynku ma ruszyć latem, a zakończenie planowane jest na początek 2013 roku. Gdy tylko będzie można podziwiać jak działają elewacyjne pryzmaty – zaprosimy Czytelników na wrocławskie Krzyki. Przedsmakiem wrażeń niech będą słoneczne wizualizacje.

elewacja

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394