farby do wnętrz

Farby matowe – idealny sposób na nieidealne ściany

Planujesz malowanie ścian, ale nie wiesz, co zrobić, by ukryć niedoskonałości murów bez konieczności gruntownego remontu? Liczne nierówności na ścianach czy widoczne, krzywe połączenie ścian z sufitem to zmora starych mieszkań, która psuje efekt prac. Na szczęście istnieje na to sposób – odpowiednia farba matowa oraz właściwa technika malowania. Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, na czym polega skuteczność matowych farb do ścian i co zrobić, by najlepiej wykorzystać ich zalety!

Z tekstu dowiesz się:

  • co odróżnia farbę matową od farb półmatowych i satynowych,
  • dlaczego lateksowa matowa farba do ścian jest najczęściej polecana do malowania nierównych powierzchni,
  • na czym polega technika malowania ścian lateksową farbą matową.

Remont domu to poważna inwestycja, od której każdy z nas oczekuje, że po jej zakończeniu zamieszka w idealnych wnętrzach – to najlepsza nagroda za tygodnie spędzone w kurzu i pyle. Ale nikt z nas nie lubi przykrych niespodzianek – zwłaszcza tych na ostatnim etapie remontu, czyli podczas malowania ścian, które może zniweczyć planowany efekt. Jedną z niedogodności, jakie możesz spotkać na swojej drodze, są nierówne ściany. Wszelkie niedoskonałości powierzchni możesz ukryć dzięki właściwej farbie do malowania wnętrz.

Jak wybrać odpowiednią farbę do maskowania nierówności? Podpowiadają eksperci marki Śnieżka!

Farba satynowa czy matowa? Poznaj najważniejsze różnice

Satyna czy mat? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, które planują gruntowne malowanie ścian. Stopień połysku wpływa bowiem na kolor farby, a przy tym zmienia nie tylko estetykę, ale też komfort użytkowania pomieszczeń. Na rynku najczęściej spotykane są farby o 3 stopniach połysku. Czym się różnią?

  • Farba satynowa – charakteryzuje się wysokim kątem odbijania światła i dużą odpornością mechaniczną. Doskonale rozświetla pomieszczenie, w związku z czym jest szczególnie polecana do zaciemnionych wnętrz. Tworzy na ścianie efektowne, świetlne refleksy, jednak z tego samego powodu może podkreślać wszelkie nierówności powierzchni. Polecana do malowania tynków strukturalnych o ciekawej fakturze lub gładkich ścian.
  • Farba półmatowa – łączy zalety (oraz wady!) farby matowej i satynowej. Cechuje ją niższa zawartość żywic syntetycznych oraz mniejszy kąt odbijania światła w porównaniu do farby satynowej. Nadal jest jednak w stanie delikatnie rozświetlić pomieszczenie.
  • Farba matowa – najpopularniejszy rodzaj farb do malowania wnętrz. W minimalnym stopniu odbija światło. Dzięki najmniejszej zawartości żywic syntetycznych jest łatwa w aplikacji i cechuje się najwyższą paroprzepuszczalnością, co korzystnie wpływa na mikroklimat w pomieszczeniu. To również farba polecana do malowania sufitów.

Lateksowa farba matowa – sposób na zamaskowanie nierównych powierzchni

Lateksowa farba matowa do ścian, taka jak MAGNAT Ultra Matt, to najtańszy sposób na zamaskowanie niewielkich nierówności na powierzchni murów. Dlaczego? Farby lateksowe należą do gatunku farb emulsyjnych, a dzięki specjalnej konsystencji są łatwe w aplikacji. To szczególnie istotne podczas malowania ścian o nierównej powierzchni, bowiem niweluje ryzyko malarskich niedoróbek, które przyciągają wzrok do mankamentów ściany. Istotny jest także stopień połysku farby – im niższy kąt odbijania światła, tym powierzchnia wydaje się optycznie gładsza.

Jeśli powierzchnia ścian jest wyjątkowo uciążliwa, wybierz farbę w intensywnym, ciemnym kolorze – takie barwy dodatkowo pochłaniają światło i do minimum ograniczają ryzyko tworzenia się refleksów, które uwidaczniają wszystkie wypukłości. Nie lubisz ciemnych barw, za to marzysz o idealnie białych ścianach? Wybierz białą farbę antyrefleksyjną, taką jak lateksowa farba matowa. Dzięki matowej powłoce możesz wykorzystać ją także do optycznego maskowania nierówności na suficie.

Oczywiście przy większych budowlanych niedoróbkach samo malowanie ścian nie wystarczy. Stara, łuszcząca się powłoka malarska wymaga bezwzględnego usunięcia, gdyż grozi to szybkim zniszczeniem nowej warstwy farby. Większe nierówności można wypełnić przy użyciu masy szpachlowej – zanim jednak pomalujesz ściany, poczekaj do całkowitego wyschnięcia szpachli.

Jak prawidłowo pomalować nierówne ściany, by wydawały się gładsze?

Malowanie ścian wymaga odpowiedniej techniki i przygotowania podłoża. A jeśli zależy Ci na optycznym usunięciu defektów, presja jest podwójna – błędy malarskie mogą bowiem podkreślić nierówności. Zatem jak prawidłowo pomalować ściany lateksową farbą matową?

Na początku oczyść powierzchnię z elementów, które mogą zmniejszać przyczepność farby. Zrobisz to za pomocą szczotki, wody oraz środka gruntującego przeznaczonego do używanej przez ciebie farby, takiego jak MAGNAT GRUNT – pod farby Ceramiczne i Lateksowe. Zacznij od pomalowania pędzlem miejsc trudno dostępnych, a do pokrycia większej powierzchni użyj wałka malarskiego. Aplikuj farbę pionowymi pasami od góry do dołu, tak by kolejne pasy zachodziły na siebie (tzw. metoda „mokro na mokro”).

Jeśli problemem pomieszczenia są krzywe łączenia ścian i sufitów, możesz je optycznie ukryć – pozostaw pod białym sufitem poziomy biały pas o grubości ok. 3–4 cm (w jego wyznaczeniu pomoże Ci taśma malarska). Ciekawym sposobem na zamaskowanie większych nierówności w pokoju dziecka lub nastolatka będzie powłoka pokryta grafikami, cytatami lub figurami geometrycznymi wykonanymi przy użyciu szablonów malarskich (te elementy także należy wykonać lateksową farbą matową).

Czeka Cię malowanie ścian, których struktura pozostawia wiele do życzenia? Sprawdź szeroką ofertę farb Śnieżka i wybierz tę, która najlepiej zamaskuje nierówną powierzchnię!

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394