Folie termoizolacyjne – właściwości i zastosowanie
Termoizolacja budynków jest jednym z najistotniejszych czynników, które wpływają na koszt ich utrzymania. I to zarówno pod kątem ogrzewania domu zimą, jak i jego chłodzenia latem. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań termoizolacyjnych. Do najpopularniejszych należy wełna mineralna, styropian oraz piana PUR. W ostatnim czasie inwestorzy zwracają jednak uwagę na coś zupełnie innego, co bije na głowę swoich konkurentów. Mowa o folii termoizolacyjnej, której uniwersalne zastosowanie i świetne parametry dobrze wróżą na przyszłość!
Jak dobrze izoluje folia termoizolacyjna?
Prawidłowa izolacja termiczna musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musi dobrze izolować. O tym, czy dany materiał jest dobrym izolatorem cieplnym w zastosowaniu budowlanym, mówi nam współczynnik przewodzenia ciepła – lambda (λ). I tutaj zasada jest jedna. Im mniejszy współczynnik, tym lepsza termoizolacja. Popularne materiały stosowane w budownictwie do termoizolacji odznaczają się zazwyczaj współczynnikiem lambda na poziomie:
- różne rodzaje styropianu λ = 0,044 – 0,031 W/(m-K)
- wełna mineralna λ = 0,045 – 0,036 W/(m-K)
- piana PUR (otwartokomórkowa) λ = 0,038 – 0,035 W/(m-K)
Dla porównania współczynnik lambda, jakim odznacza się folia termoizolacyjna dedykowana do termoizolacji dachów, wynosi z reguły 0,023 – 0,019 W/(m-K), a to jeszcze nie wszystkie jej zalety! Jej doskonałe właściwości izolacyjne są zachowane przy niezwykle cienkiej warstwie folii (np. 2,5 cm), co pozwala na olbrzymią oszczędność przestrzeni. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w przypadku ocieplania niskich poddaszy, gdzie każdy dodatkowy centymetr ma znaczenie.
Folie termoizolacyjne – właściwości
Materiały stosowane do termoizolacji powinny być jak najbardziej przyjazne dla zdrowia, czyli przede wszystkim muszą być odporne na wilgoć, która prowadzi do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów. Poza tym, jeśli wykonujemy termoizolację w naszym domu, warto zadbać o to, aby stosowany materiał był antyalergiczny. Folia termoizolacyjna spełnia wszystkie te warunki. Jest w pełni bezpieczna dla ludzi i środowiska. Poza tym stanowi też doskonały izolator akustyczny, a to nadal nie są wszystkie jej pozytywne cechy!
Zastosowanie i montaż folii termoizolacyjnej
Kolejną wielką zaletą tego materiału jest jego uniwersalność. Folię termoizolacyjną możemy wykorzystać zarówno do ocieplenia dachu, jak i ścian, podłogi oraz innych elementów konstrukcji budynku – w tym również drzwi garażowych. Odpowiednie folie termoizolacyjne mogą być także stosowane przy termoizolacji kominów.
Dodatkowym plusem, który może być dobrą przeciwwagą dla wyższej ceny folii termoizolacyjnej, jest jej banalnie prosty montaż. Na rynku budowlanym nie ma obecnie materiału termoizolacyjnego tak prostego w montażu, który może przeprowadzić każdy. I to w szybki sposób, niewymagający praktycznie żadnych specjalistycznych narzędzi, ani umiejętności.
Folia izolacyjna jest po prostu mocowana do krokwi dachowych za pomocą zszywek. Należy układać ją na zakład, a wszystkie łączenia zabezpieczać taśmą aluminiową. Zero pylenia i komplikacji związanych z docinaniem czy wciskanie materiału izolacyjnego w zakamarki. I zero horrendalnych kosztów, jakie trzeba ponieść przy wynajęciu ekipy fachowców. Montaż folii jest szybki i „czysty”. A wraz ze swoimi właściwościami stanowi ona godną uwagi alternatywę dla innych popularnych materiałów termoizolacyjnych.
Partnerem materiału jest Onduline – najlepsze folie termoizolacyjne.