Polecamy

Fotowoltaika i pompy ciepła — rozwiązania dla energooszczędnego domu

Od kilku lat nowoczesne budownictwo dąży do osiągnięcia jak najwyższego stopnia samowystarczalności energetycznej. Restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony środowiska oraz wysokie ceny prądu i paliw skłaniają inwestorów do wykorzystywania energooszczędnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Z tego powodu fotowoltaika i pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Czy warto w nie zainwestować? Podpowiadamy.

Pompa ciepła — czym jest i dlaczego się opłaca?

Obecnie na rynku najpopularniejsze są dwa modele — gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Są to nowoczesne urządzenia, które korzystają z odnawialnych źródeł, takich jak ziemia, woda lub powietrze. Przy pomocy wymiennika ciepła przekształcają je w energię grzewczą, która następnie jest rozprowadzana po całym domu. Pompa może być wykorzystywana nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jeżeli zdecydujemy się na urządzenie o mocy dostosowanej do tej dodatkowej funkcji. Choć sama pompa pobiera energię z odnawialnych źródeł energii to aby mogła prawidłowo funkcjonować, potrzebuje prądu. Jej zapotrzebowanie na energię elektryczną jest uzależnione od powierzchni domu.

Fotowoltaika — czym jest i dlaczego się opłaca?

Coraz więcej gospodarstw decyduje się na rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika z OEM Energy. Panele fotowoltaiczne montowane są zazwyczaj na dachu. Pochłaniają one promieniowanie słoneczne, a następnie za pomocą specjalnych urządzeń przetwarzają je na prąd zmienny, który jest rozprowadzany po domowej instalacji elektrycznej. Odpowiednio dobrana moc paneli może całkowicie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną w budynku jednorodzinnym. Nadwyżki energii przekazywane są do sieci energetycznej, gdzie są magazynowanie i w ciągu roku możemy je odebrać.

Dlaczego warto zamontować w domu pompę ciepła ze zintegrowaną fotowoltaiką?

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki to rozwiązanie, które sprawia, że nasz dom jest możliwie najbardziej energooszczędny. Jest on wówczas też przyjazny środowisku. Wybór takiego połączenia pozwala również na spełnienie wymogów określonych w przepisach budowlanych dotyczących dopuszczalnego wskaźnika EP. Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła to świetny pomysł ze względu na to, że prąd potrzebny do działania pompy będzie produkowany przez fotowoltaikę, co czyni tę instalację praktycznie bezkosztową.

Wobec rosnących cen prądu i paliw rozwiązanie to umożliwia nam uniezależnienie się od zmiennych cen rynkowych, a co za tym idzie, koszt utrzymania budynku będzie dla nas niższy. W przypadku mniejszych nieruchomości niewątpliwą korzyścią jest również brak konieczności gospodarowania przestrzeni na kotłownie i magazynowania w niej paliwa.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394