Aktualności

Fotowoltaika w świętokrzyskim – czy jest efektywna?

Instalacje fotowoltaiczne w całej Polsce, nie tylko w województwie świętokrzyskim powstają jak „grzyby na deszczu”. Jest to możliwe, dzięki temu, że odnawialne źródła energii stają się co raz bardziej popularne na skutek ciągle rosnących cen prądu. Dodatkowo bycie ekologicznym stało się modne i jest co raz bardziej popularne zarówno w województwie świętokrzyskim jak i w całej Polsce. Polska w ramach Unii Europejskiej dostała duże dofinansowania na potrzeby walki z efektem cieplarnianym i nadmiernym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, które powodują duże zanieczyszczenia środowiska. Dzięki temu koszt takiej instalacji nie jest duży, a my możemy cieszyć się darmowym prądem wyprodukowanym przez panele PV przez długie lata.

Instalacje fotowoltaiczne mogą być zamontowane zarówno na płaskiej powierzchni na gruncie. Mogą one też być zamontowane na wszelkich rodzajach dachów. Należy pamiętać tylko o odpowiednim nachyleniu paneli, w taki sposób, aby ilość promieni które na nie pada w ciągu dnia była największa. Czasem panele montuje się na wiatach samochodowych czy balkonach. Efektywność działania instalacji fotowoltaicznej nie dokońca jest uzalezniona od szerokości geograficzne. Wiadomo, że im więcej słońca, tym więcej one energii produkują, jednakże Polska jest tak położona, że ilości dni słonecznych wystarcza na produkcję prądu na właśne potrzeby. Dodatkowo województwo świętokrzyskie to tereny górskie, dzięki czemu jeszcze łatwiej jest „złapać” dodatkowe promienie słoneczne za pomocą paneli. Na skutek globalnego ocieplenia, liczba dni słonecznych w ciągu roku zarówno w województwie świętokrzyskim jaki w całej Polsce jest co raz większa, dzięki czemu można wyprodukować jeszcze więcej prądu i odsprzedać go do zakładu energetycznego, a odebrać np. zimą, gdy tego prądu mamy zdecydowanie mniej.

W Polsce tak jak w całej Unii Europejskiej istnieje system dofinansowań na fotowoltaikę. W Polsce dużą popularnością cieszy się program Mój Prąd, dzięki któremu można otrzymać nawet 5000 zł zwrotu kosztów związanych z montażem i kupnem instalacji fotowoltaicznej. Dla firm przygotowana została oferta niskooprocentowanych pożyczek. To wszystko powoduje, że koszty montażu i kupna fotowoltaiki nie są aż tak duże jakby się mogło wydawać. Cała inwestycja zwraca się już po kilku latach, a sama instalacja przecież działa nawet przez 30 lat i więcej, o czy może świadczyć fakt, że wiele firm zajmujących się fotowoltaiką dają nawet 25 lat gwarancji na sprzedawane przez siebie panele. W związku z powyższym instalacje PV, to opłacalny projekt zarówno w województwie świętokrzyskim jak i w całej Polsce.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394