Budowaocieplenie ścianPoradnik

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Materiały do ocieplenia domku jednorodzinnego to koszt od 30-40 zł za m², biorąc pod uwagę najtańsze możliwe rozwiązania materiałowe, czyli wykończenie tynkiem mineralnym, i użycie styropianu o grubości 12 cm. Zima się co prawda kończy, ale by dobrze przygotować się do następnej, trzeba kwestię ocieplenia przemyśleć, tym bardziej, że jest to inwestycja kosztowna.

ile-kosztuje-ocieplenie-rockwool

Cena systemu ociepleń jest uzależniona od wielu czynników. Niezmienny jej trzon stanowią kleje do mocowania płyt termoizolacyjnych oraz do wykonania siatki zbrojącej oraz sama siatka. W zależności od jakości tych materiałów, ich koszt wynosi kilka zł/m². Ale to nic w porównaniu z resztą. Do tego dochodzą trzy czynniki zmienne, tak naprawdę tworzące koszt ocieplenia. To termoizolacja, tynk cienkowarstwowy i dodatkowe akcesoria, jak kołki i wszelkiego rodzaju profile. Biorąc pod uwagę najtańsze możliwe rozwiązania materiałowe, czyli użycie styropianu o grubości 12 cm i wykończenie go tynkiem mineralnym, ocieplenie domku jednorodzinnego to koszt od 30-40 zł/m².

Od mineralnego po silikat

Biały tynk cienkowarstwowy mineralny z podkładem to wydatek około 4 zł/m². To najtańsza wersja, ale spełniająca wszelkie wymagania. Do wyboru są jednak inne tynki – dyspersyjne. Cena białego akrylowego jest już prawie cztery razy większa, silikatowego pięć razy, a silikonowego blisko siedem razy większa od mineralnego. Oczywiście, droższe tynki mają lepsze parametry od mineralnego, choć i on ma zalety, których w tynkach dyspersyjnych się nie uświadczy. Cena jeszcze rośnie, gdy wybierze się tynk barwiony w masie. W zależności od koloru, koszt może być niewiele większy od metra kwadratowego tynku białego, ale może wynieść też ponad 30 zł.

Styropian lub wełna

Ceny wełny, styropianu i płyt XPS różnią się między sobą i to znacznie. Różnice wynikają oczywiście z parametrów tych wyrobów. Do tego dochodzą też różnice w grubości płyt. Aby prawidłowo ocieplić ścianę, czyli zgodnie z minimalnymi wymaganiami, wystarczy płyta o gr. 12 cm. Ale warto zrobić nawet 20 cm ocieplenia, by uzyskać jeszcze większe oszczędności na ogrzewaniu domów. W najtańszym przypadku – 12 cm styropianu – trzeba liczyć się z wydatkiem około 12 zł/m². W przypadku płyty wełny mineralnej, o tej samej grubości, to koszt około 55 zł/m².

Akcesoria dodatkowe

Ilość profili użytych w trakcie ocieplenia zależy od kształtu i wielkości budynku, ilości okien, długości ścian itp. Dla małego domku trzeba przeznaczyć kilkaset złotych. Tyle samo kosztować będą kołki, jeśli w ogóle będą potrzebne. Teoretycznie, ocieplenia na domkach jednorodzinnych nie trzeba kołkować.

SYSTEM ATLAS HOTER:

[badlist]

  • z tynkiem mineralnym CERMIT SN 20 – 14,34 zł (biały), od 15,67 zł (kolorowy)
  • z tynkiem akrylowym CERMIT N-200 – 24,87 zł (biały), od 25,87 zł (kolorowy)
  • z tynkiem silikatowym SILKAT N-200- 31,56 zł (biały), od 33,15 zł (kolorowy)
  • z tynkiem silikonowym SILKON N-200 – 39,15 zł (biały), od 41,04 zł (kolorowy)

[/badlist]

SYSTEM ATLAS ROKER:

[badlist]

  • z tynkiem mineralnym CERMIT SN 20 – 23,04 zł (biały), od 24,37 zł (kolorowy)
  • z tynkiem silikatowym SILKAT N-200 – 40,26 zł (biały), od 41,85 zł (kolorowy)
  • z tynkiem silikonowym SILKON N-200 – 47,85 zł (biały), od 49,40 zł (kolorowy)

[/badlist]

Podane ceny za 1 metr kwadratowy ocieplenia zawierają koszt kleju, siatki zbrojeniowej, podkładu i tynku. Różnice w cenie wynikają z różnych cen poszczególnych rodzajów wypraw tynkarskich. Do tego trzeba doliczyć koszt styropianu.

autor: Piotr Idzikowski, Grupa Atlas

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394