Aktualności

Instalacje fotowoltaiczne, a ochrona przeciwprzepięciowa

Fotowoltaika jest co raz bardziej popularnym źródłem energii odnawialnej, który jest co raz bardziej widoczna w polskim krajobrazie. Instalacje fotowoltaiczne widać zarówno w krajobrazie miejskim na dachach budynków czy bezpośrednio na gruncie. Również na terenach wiejskich można zaobserwować instalacje fotowoltaiczne, które zdecydowanie wyróżniają się wśród wiejskiej zabudowy. Każde urządzenie, które produkuje prąd, w tym również instalacja fotowoltaiczna jest narażona na przepięcia wynikające np. z wyładowań energetycznych. Instalacje fotowoltaiczne to nie są tanie inwestycje, dlatego należy dbać odpowiednio o nie. Należy pamiętać o ich konserwacji i regularnym czyszczeniu za pomocą specjalnych preparatów aby otrzymać wydajność paneli fotowoltaicznych na podobnym poziomie przez cały czas ich użytkowania. Dodatkowo nie należy zapomnieć o zabezpieczeniach, które chronią instalację fotowoltaiczną zarówno od strony AC i DC. Do tego celu służą rozdzielnie PV, które chronią zarówno całą instalacje jak i urządzenia w domu.

Projekt ochrony odgromowej

Każda fotowoltaika powinna posiadać projekt ochrony odgromowej, który został wykonany zgodnie z wytycznymi europejską normą 621305-2. Należy zachować odpowiednie odstępy separujące czyli niezbędnej odległości między przewodami odprowadzającymi a inną metalową, uziemiającą częścią budynku.

Rozdzielnie PV od strony DC

W rozdzielniach DC do fotowoltaiki stosuje się ograniczniki przepięć typu kombinowanego (typ1). Ich liczba w rozdzielni zależy od odległości od urządzenia, które ma być chronione. W rozdzielniach tych często dla większej ochrony montuje się również wyłączniki fotowoltaiczne z wymiennymi wkładkami topikowymi.

Rozdzielnie dla instalacji fotowoltaicznej od strony DC

Zabezpieczenia od strony DC to przede wszystkim kominowe ograniczniki przepięć, ale dokładnie w miejscu, w którym następuje przyłączenie instalacji zasilającej. Gdy odległość między przyłączem, a inwerterem jest większa niż 10 m, zaleca się stosowanie kolejnego ogranicznika od strony DC inwertera.

Fotowoltaika od strony AC

Zabezpieczenie strony AC odbywa się poprzez zastosowanie kombinowanych ograniczników przepięć w miejscu, w którym następuje przyłączenie instalacji zasilającej. Zaleca się zastosowanie kolejnego ogranicznika od strony AC inwertera, jeżeli odległość między przyłączem a inwerterem jest większa niż 10 m. Dla dodatkowego zabezpieczenia w rozdzielniach PV od strony AC stosuje się wyłączniki nadprądowe.

Należy pamiętać, że dobrze zaprojektowana i odpowiednio zabezpieczona instalacja fotowoltaiczna razem z rozdzielniami PV – zarówno od strony AC jak i DC inwertera – zapewni nam doskonałą ochronę przez przepięciami oraz długi komfort użytkowania z fotowoltaiki, dzięki długiemu okresowi żywotności poszczególnych elementów instalacji.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394