Budowamateriały ocieplenioweocieplenie ścian

ITB przebadał styropian

Instytut Techniki Budowlanej przebadał styropiany i kleje potrzebne do ocieplania domów. Efekty tych badań nie napawają optymizmem. Ponad połowa z 25 klejów nie spełnia wymagań dotyczących przyczepności, które zadeklarowali sami producenci.

Badanie zostało przeprowadzone na wniosek Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Zlecając te badania i podając ich wyniki do publicznej wiadomości nie chcieliśmy straszyć – mówi Ryszard Kowalski, prezes zarządu Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa. Zamierzaliśmy jedynie pokazać, że na polskim rynku budowlanym mamy do czynienia z wieloma patologiami – dodaje.

Prezes Kowalski ma nadzieję, że złe wyniki to tylko jednorazowa wpadka producentów i odnoszą się do konkretnych prób, a nie serii produktów. Zapowiada, że producenci będą mogli naprawić swoje błędy. Wystarczy, że poproszą o powtórzenie badań, ale na własny koszt.

W badaniach ITB bardzo dobrze wypadł produkt firmy Kreisel, klej Lepstyr 210. To zaprawa, która przeznaczona jest do przyklejania styropianowych płyt izolacyjnych na zewnętrznych ścianach budynków ocieplanych za pomocą systemów TURBO, TURBO-S, TURBO-SA, TURBO-SO i TURBO-SISI firmy KREISEL.

Budowlańcy przyznają, że stosowanie materiałów, których jakość pozostawia wiele do życzenia, jest zgubne w skutkach. Może bowiem powodować awarie budowlane, straty ciepła, większe zużycie wody, a przez to zwiększać koszty budowy. Problem w tym, że nabywcy kupują kleje i styropiany w przekonaniu, że te spełniają wszelkie normy. Są też i tacy, którzy mają swoje sposoby na nieuczciwą konkurencję.

Od dziesięciu lat prowadzę firmę remontowo-budowlaną. Gdy zaczynałem, znajomy polecił mi materiały budowlane Kreisla i Knaufa. Nie zawiodłem się, a i klienci nie zgłaszają reklamacji. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od wykonania. Choć przy surowcach złej jakości nawet najlepsze wykonanie nie pomoże – mówi Łukasz Matysiak z poznańskiej firmy BUD-MAT. Usługi Remontowo-Budowlane. Producenci, którzy w badaniach wypadli korzystnie, nie spoczywają na laurach, pracując nad utrzymaniem wysokiej jakości swoich produktów. – Stosujemy innowacyjne rozwiązania w procesie produkcji. Poza tym nieustannie kontrolujemy jakość naszych materiałów. Nie możemy pozwolić sobie nawet na jednorazowe wypadki przy pracy – mówi Krzysztof Baran, dyrektor ds. komunikacji marki i rynków inwestycji w Kreisel Technika Budowlana Sp. z o.o.

Budując dom, przeprowadzając remont mieszkania warto zasięgnąć opinii fachowców z wieloletnim stażem. Ci na pewno udzielą nam cennych wskazówek w zakresie stosowania materiałów budowlanych, które sprawdzą się najlepiej w przypadku naszej inwestycji.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394