BudowaCegły i pustaki ceramicznePolecamyPoradnikściany murowanetynki zewnętrzne i elewacje

Jak ekonomicznie budować ściany?

Budowa domu średnio kosztuje 428 300 zł, z czego niecałe 30% wynosi doprowadzenie do stanu surowego otwartego*. Na tym etapie inwestycji, największym kosztem jest wzniesienie ścian.

Jednak sama cena materiału ściennego nie jest jedynym elementem kształtującym wartość wydatków.

Jak ekonomicznie budować ściany? fot.: Wienerberger

Pod uwagę trzeba wziąć szereg innych komponentów jak np. ilość potrzebnej zaprawy, długość prac murarskich, czy też trwałości samego rozwiązania.

Badanie społeczne Materiały budowlane – opinie Polaków (przeprowadzone na grupie reprezentatywnej n=1000, przez Instytut Millward Brown na zlecenie firmy Wienerberger) wykazało, że cena to dopiero czwarte kryterium przy wyborze materiałów na dom.

Jako najistotniejsze Polacy wskazali bezpieczeństwo dla zdrowia (55%), energooszczędność (52%), trwałość (37%) i dopiero cenę (19%). Nie oznacza to jednak, że w naszym kraju buduje się nieekonomicznie.

Na całkowite koszty ponoszone na własny dom ma wpływ wiele aspektów, m.in. ceny samych materiałów, trudności ich ułożenia, czy późniejsza eksploatacja (wysokość rachunków za energię, koszt konserwacji, wpływ na mikroklimat we wnętrzu i zdrowie domowników).

Zatem kupując materiały na poszczególne etapy domu, dobrze jest wyznaczyć sobie klika kryteriów, na podstawie których można dokonać najkorzystniejszego wyboru.

Z czego Polacy budują ściany?

W wyżej wspomnianym badaniu zapytano także Polaków, jaki materiał ścienny najbardziej podnosi wartość budynku.

[checklist]

  • 38 % – ceramika
  • 14 % – gazobeton
  • 10 % – silikaty
  • 7 % keramzytobeton

[/checklist]

Przy czym w grupie respondentów, którzy mają już doświadczenia w budowie domu, ponad połowa wskazała ceramikę (51%).

Z czego budować ściany zewnętrzne?

*Raport oferteo.pl: Jakie domy budowali Polacy w 2014 roku?

źródło: Wienerberger

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394