Aktualności

Jak urządzić pokój dla dziecka? Poradnik krok po kroku

Kiedy rodzina się powiększa i w naszym domu pojawia się dziecko, większość rodziców staje przed dylematem – jak urządzić pokój dziecka? Kiedy maluch jest w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa, wystarczy łóżeczko, szafa, komoda na zabawki i kilka półek. Kiedy jednak nasza pociecha idzie do przedszkola, pojawia się potrzeba przeorganizowania pokoju. Co zatem należy uwzględnić podczas aranżowania pokoju dla dziecka?

Krok 1 – Wydziel strefy

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest uświadomienie sobie, jaką przestrzenią dysponujemy. Zadajmy sobie pytanie, jak podzielić pokój, żeby nasza pociecha mogła się bawić, uczyć i odpoczywać. Urządzając pokój dla dziecka, zacznij więc od wydzielenia strefy do nauki, do zabawy, a także do spania i odpoczynku.

Krok 2 – Wybór kolorystyki i stylu

Kiedy już podzielisz pokój, musisz podjąć decyzję dotyczącą estetyki. Aby dziecko się prawidłowo rozwijało, musi przebywać w przyjaznym mu środowisku. Jego pokój, powinien więc być dostosowany do jego aktualnych potrzeb. Wybierając kolorystykę, możesz pozwolić sobie na trochę szaleństwa. Maluchy lubią kolorowe przestrzenie. Na początku, postaw raczej na prostotę, tak, aby z upływem lat móc dostosowywać pokój do zmieniających się potrzeb dziecka. Dobrze sprawdzą się meble o prostej formie, które będą stanowiły tło dla zmieniających się upodobań malucha.

Krok 3 – Organizacja strefy do nauki

Pójście do przedszkola, a następnie szkoły, jest ważnym krokiem w życiu malucha. Pojawiają się pierwsze obowiązki (poza pomaganiem w domu) i konieczność spędzania czasu przy biurku. Urządzając pokój dla swojej pociechy, zadbaj o to, żeby miała gdzie odrabiać lekcje, uczyć się i rozwijać swoje pasje. W strefie przeznaczonej do nauki nie może zabraknąć funkcjonalnego biurka, wygodnego krzesła (dobranego do potrzeb dziecka, tak, aby odciążało kręgosłup) i lampki, która doświetli miejsce pracy. Oprócz tego, warto kupić również organizer na przybory szkolne i artykuły papiernicze. Przyda się również jakiś regał lub półka na książki.

Krok 4 – Organizacja strefy zabawy

Dzieciaki uwielbiają się bawić. Warto zadbać o to, żeby mogły to robić w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Jeżeli nie chcemy, żeby nasz maluch bawił się bezpośrednio na podłodze, możemy kupić dywan (najlepiej antypoślizgowy, żeby zmniejszyć ryzyko upadku spowodowanego poślizgnięciem się). Aby umożliwić swojemu dziecku łatwe utrzymywanie porządku, warto zakupić różnego rodzaju pudełka, w których maluch będzie chował zabawki. Jeżeli twoje dziecko ma jakieś pasje lub hobby, dobrze będzie znaleźć dla nich miejsce w jego pokoju.

Krok 5 – Organizacja strefy snu i odpoczynku

Zdrowy sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju. Dlatego, w pokoju dziecka nie może zabraknąć strefy odpoczynku. Wygodne łóżko, z dobrej jakości materacem to absolutna podstawa. Warto również zadbać o lampkę nocną oraz małą szafeczkę, w której nasza pociecha będzie trzymała swoje drobiazgi. Dobrym pomysłem będzie również wstawienie do pokoju dziecka fotela, pufy lub innego siedziska.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394