Budowatynki zewnętrzne i elewacje

Jak wybrać kolor elewacji?

Choć wydawać by się mogło, że kolor domu zależy wyłącznie od naszej wyobraźni, to w rzeczywistości podczas jego doboru warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Architektura budynku, dominująca kolorystyka otoczenia czy nasłonecznienie to tylko niektóre spośród nich. Podpowiadamy, jak wybrać kolor na elewację.

kolor-elewacji

Choć wielu z nas uważa, że kolor domu to sprawa czysto prywatna, w rzeczywistości jednak do tej kwestii warto podchodzić z rozwagą. Fasada domu pomalowana na odcień intensywnej czerwieni w pierwszym momencie może wydawać się nam bardzo oryginalnym rozwiązaniem. W praktyce jednak taka barwa może powodować przegrzanie się budynku w słoneczne dni, a także optycznie zmniejszenie samej bryły. Ponadto, jeśli wyobrazimy sobie całe osiedle pomalowane na najróżniejsze barwy, to początkowo ciekawy efekt kolorystyczny może okazać niewypałem. Dlatego dobór odcienia elewacji nie powinien być tylko kwestią naszych preferencji, lecz świadomą decyzją uwzględniającą m.in. sąsiedztwo budynku, nasłonecznienie czy bryłę budynku. Zobaczmy zatem, co należy wziąć pod uwagę w trakcie aranżowania koloru na fasadzie.

Kolorystyka otoczenia

Wybierając odcień farby fasadowej, przyjrzyjmy się dominującej kolorystyce otoczenia oraz panującym w nim tradycjom architektonicznym. Nie chodzi o to jednak, aby machinalnie kopiować kolor sąsiadów, lecz o to, żeby dostosować barwę do głównych wzorców. Wbrew pozorom pstrokate osiedle wcale nie prezentuje się oryginalnie. Ponadto nadmiar intensywnych barw jest męczący dla wzroku.

Architektura domu

Podczas aranżacji barw na fasadzie nie zapominajmy o samej bryle budynku. Tradycyjna architektura dobrze komponuje się z paletą pasteli – jasnymi żółciami, kremami, beżami itp. Natomiast w przypadku nowocześniejszych rozwiązań możemy pokusić się o odważniejsze zestawienia i połączyć np. biel lub szarość z odrobiną intensywnej zieleni, czerwieni lub niebieskiego.

Wielkość budynku

Nie powinniśmy zapominać, że kolor jest jednym z czynników wpływających na wizualny odbiór budynków. W praktyce oznacza to, iż jasne barwy – odbijając promienie słoneczne – sprawiają, że obiekty wydają nam się większe. A z kolei odcienie ciemne działają przeciwnie, powodując, że dany budynek postrzegamy jako mniejszy. Dlatego dobrze jest unikać mocnych kolorów na fasadach niewielkich domów, gdyż wizualnie staną się one jeszcze mniejsze. Intensywne odcienie w takim wypadku można zaś wprowadzić jako barwne akcenty w kompozycji.

Nasłonecznienie

Ta sama opozycja „jasne-ciemne” ma istotne znaczenie w przypadku nasłonecznienia. Barwy ciemne i intensywne skuteczniej przyciągają promienie słoneczne, co może prowadzić do znacznego nagrzewania się budynku, a nawet do pęknięć przegrzanej powłoki. Dlatego w takim przypadku bezpieczniejszym wyborem ponownie okazują się jasne, pastelowe odcienie, które w mniejszym stopniu absorbują promieniowanie słoneczne. Natomiast barwy ciemniejsze z powodzeniem możemy wykorzystać w miejscach mniej nasłonecznionych (np. na gzymsach lub we wnękach okiennych).

Sprawdź zanim kupisz

Na koniec pamiętajmy też, że malowanie fasady to inwestycja na co najmniej kilka lat. Dlatego zamiast od razu kupować w sklepie upatrzony kolor, lepiej sprawdzić go na kilka sposobów. Najpierw dobrze jest przyjrzeć się sklepowemu wzornikowi w naturalnym oświetlaniu (sztuczne światło lamp zazwyczaj „przekłamuje” barwy). Następnie zaopatrzmy się w tester i przeprowadźmy próbne wymalowanie, aby zobaczyć, jak kolor będzie prezentował się w rzeczywistych warunkach, a także na większej powierzchni. Na koniec zaś obejrzyjmy kolor z kilku odległości i sprawdźmy, jak postrzegamy z różnych dystansów.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394