Aktualności

Jaką wiertarko-wkrętarkę kupić?

Z faktem, że warto mieć w domu podstawowe narzędzia, jak młotek albo śrubokręt, zgodzi się pewnie każdy. Wielu pewnie doda, że jednocześnie warto mieć w domu także elektronarzędzia, takiej jak wiertarka lub wkrętarka. Albo narzędzie, które powstało z ich połączenia, czyli wiertarko-wkrętarkę.

Przyda się ona w każdym domu do drobnych prac – skręcania mebli, powieszenia obrazu, dokręcenia uchwytu od szafki, poprawienia poluzowanych śrub w obudowie komputera i wielu innych. Zarazem wiertarko-wkrętarka nie należy do sprzętu drogiego. Model na wiele lat możemy kupić w granicach 200-300 złotych. Tutaj jednak kluczowa jest kwestia parametrów.

Na co zwrócić uwagę, oceniając wiertarko-wkrętarkę?

Oferta wiertarko-wkrętarek jest ogromna. Na rynku znaleźć można zarówno modele niewielkie i tanie, przeznaczone dla amatorów i niedzielnych majsterkowiczów, jak i typy nie ustępujące parametrom solidnym wiertarkom udarowym, dedykowane profesjonalistom. Jeśli chcesz sprawdzić rozpiętość produktów, sprawdź: https://www.narzedzia.pl/wiertarko-wkretarki,c3464/.

Analizując różne wiertarko-wkrętarki warto zwrócić przede wszystkim uwagę na akumulator. Do wyboru mamy trzy technologie:

  • litowo-jonowe – nowoczesne akumulatory gwarantujące najwyższy stosunek pojemności do wielkości, których największą zaletą jest fakt, że nie posiada efektu pamięci. Przy użytkowaniu należy pilnować, aby nie rozładowywać baterii do końca. Ważne jest także jej nieprzegrzewanie, gdyż w wysokiej temperaturze może dojść do zapłonu,
  • niklowo-kadmowe – najstarszy typ akumulatorów, charakteryzujący się małą pojemnością oraz efektem pamięci,
  • niklowo-metalowo-wodorkowe – mają dość dużą pojemność w stosunku do wielkości, dodatkowo są przyjazne dla środowiska przy ich recyklingu, mogą jednak mieć efekt pamięci.

Oprócz tego należy także sprawdzić pojemność oraz napięcie akumulatora. Ten pierwszy parametr pozwala ocenić, jak długo będziemy mogli pracować bez przerwy na jednym ładowaniu – producenci często podają taką informację niezależnie, warto jednak sprawdzić, czy faktycznie dane te korelują ze sobą.

Napięcie akumulatora pozwala natomiast ocenić, do jakich materiałów dany model jest przeznaczony. Możemy zapomnieć, że wkrętarką o napięciu 3-6V wkręcimy wkręt w ceglaną ścianę. Taki sprzęt nadaje się do skręcenia mebli oraz drobnych prac DIY. Modele o napięciu 6-10V są już nieco mocniejsze, ale do wiercenia w twardych materiałach, jak cegła, kamień lub beton polecane są wkrętarko-wiertarki o napięciu 16-18V i większej, najlepiej wyposażone w udar. Do szerokie zastosowania w majsterkowaniu sprawdzi się typ o napięciu 10-14V, wśród tych modeli warto szukać sprzętu do domu.

Inną sprawę jest średnica uchwytu wiertarskiego, w którym może mocować wiertła i bity. Warto wybrać model, do którego możemy dokupić szeroki zestaw osprzętu – im większy wybór wierteł do różnorodnych materiałów, średnica bitów oraz dodatkowe akcesoria: tarcze polerujące lub szlifierskie, tym więcej różnorodnych prac będzie w stanie wykonać.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394