Budowa

Jakie dachy domów są najtrwalsze, a jakie najtańsze?

Trwałość i koszt dachów domów może się różnić w zależności od użytych materiałów. Jakie dachy uznawane są za najtrwalsze, a jakie materiały dekarskie można zakupić w najniższych cenach? Doradzamy!

Najtrwalsze materiały dachowe – co wybrać?

Do najtrwalszych materiałów przeznaczonych do wykonania dachów zaliczane są głównie:

  • Dachówki ceramiczne i betonowe

Dachówki z betonu i ceramiki są znane ze swojej długowieczności i odporności na warunki atmosferyczne. Są ognioodporne i mogą przetrwać ponad 100 lat. Dobrze izolują od czynników pogodowych i temperatur.

Dachy te mogą być droższe w montażu ze względu na koszt materiałów oraz na ciężar dachówek, które mogą wymagać dodatkowego wsparcia konstrukcyjnego. Gdy planowane są takie dachy Żory – https://tikpro.pl/oferta/dachy to miasto, gdzie można wybrać profesjonalne firmy zajmujące się ich realizacją.

  • Blachodachówka

Dachy metalowe w formie blachodachówki, wykonane z materiałów takich jak stal, aluminium i miedź, są znane ze swojej wyjątkowej trwałości. Mogą wytrzymać trudne warunki pogodowe, w tym ulewny deszcz, śnieg, grad i silne wiatry. Dachy tego typu są również odporne na ogień, gnicie i szkodniki.

Również mogą one być związane z wyższymi kosztami początkowymi, ich długowieczność często sprawia, że są opłacalne.

  • Dachy łupkowe

Łupek to materiał z kamienia naturalnego, który jest niezwykle trwały i może przetrwać 100 lat lub dłużej. Jest odporny na temperatury, szkodniki, czynniki pogodowe.

Warto jednak pamiętać o tym, że dachówka łupkowa jest cięższa i droższa w montażu i naprawie, dlatego jest ona stosowana u nas dość rzadko.

Ekonomiczne materiały dachowe – jak wykonać dach niskim kosztem?

Gdy podczas realizacji dachu, na przykład budowy domu czy jego remontu, liczą się niskie koszty, warto zdecydować się na poniższe rodzaje materiałów:

  • Papa bitumiczna

Jest niedrogim materiałem używanym do krycia dachów płaskich i lekko pochyłych. Występuje w różnych kolorach.

Papa bitumiczna jest bardzo tania i nieskomplikowana w montażu, natomiast nie jest ona wyjątkowo trwałym materiałem, dlatego po około 10-30 latach trzeba ją wymienić.

  • Gonty bitumiczne

Gonty bitumiczne są jedną z najpopularniejszych i najbardziej opłacalnych opcji pokrycia dachowego łączącego w sobie niską cenę i estetyczny wygląd.

Mają one postać płaskich dachówek z papy. Takie materiały występują w różnych stylach i kolorach i są stosunkowo łatwe w instalacji. Chociaż nie są tak trwałe jak niektóre inne materiały, nadal mogą zapewnić ochronę przez 20-30 lat lub dłużej.

  • Dachy metalowe z blachy falistej lub na rąbek stojący

Chociaż dachy tego typu mają wyższy koszt początkowy w porównaniu z papą oraz z gontami, mogą być opłacalne w dłuższej perspektywie ze względu na ich trwałość i niskie wymagania konserwacyjne.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394