Polecamyściany wewnętrzneWykończenia

Kamień dekoracyjny na ścianie

Nowoczesne wnętrza bardzo często charakteryzują się wystrojem, który wykorzystuje kamień dekoracyjny  jako element wykończeniowy. Sprawdza się on we wszystkich pomieszczeniach w domu.

Kamień naturalny można nabyć w formie  slabów o grubości od 2 do 10 cm. Dokonując zakupów można wyjść od dwóch odmiennych założeń : wybrać slaby z jednego bloku, które  posiadają ten sam odcień lub zdecydować się na różne bloki tego samego kamienia, różniące się zarówno kolorystyką, jak i rysunkiem.

Alternatywą dla drogiego kamienia są płytki kamienne, których format przypomina  płytkiceramiczne, bądź różnokształtne i różnoformatowe mozaiki kamienne. W takich sytuacjach należy pomieszać ze sobą płytki z różnych paczek, by uzyskać harmonijną kompozycję ścienną.

Decydując się na położenie kamienia na ścianie, trzeba pamiętać o jego właściwej impregnacji, dzięki czemu stanie się odporny na zanieczyszczenia i wilgoć. Po zamontowaniu,  należyo niego regularnie dbać, czyszcząc stworzonymi specjalnie w tym celu i preparatami. Dzięki temu zachowa swoje walory estetyczne na długi czas.,. Przed położeniem płyty kamiennej trzeba sprawdzić konstrukcję ściany, która będzie musiała udźwignąć ciężar dekoracji.Ważne też, by, montaż kamienia powinien być ostatnim etapem prac remontowych.

Zalety kamienia na ścianie

  • dekoracyjny – jest elementem, który  przykuwa uwagę  bez względu na to, czy jest położony w łazience, sypialni czy salonie. Z upływem lat nabiera dodatkowych walorów estetycznych;
  • charakteryzuje się bogatą kolorystyką, różnorodnością faktur i odcieni;
  • trwały, odporny na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne. Swój urok zachowuje przez wiele lat. Gdyby jednak w trakcie tego czasu doszło do jakichkolwiek uszkodzeń – łatwo je zniwelować pastą lekko ścierną czy żywicą syntetyczną;
    unikalność każdej płyty z kamienia zapewnia każdemu wnętrzu  indywidualny styl;
  • nie wymaga konserwacji – wystarczy go zaimpregnować, a następnie regularnie czyścić. Im gładsza  i wypolerowana powierzchnia kamienia, tym łatwiejszy jest proces czyszczenia. Na ściany ze względów estetycznych bardziej polecany jest kamień szczotkowany, piaskowany czy satynowany;
  • montaż kamienia może zostać przeprowadzony przez glazurnika od płytek ceramicznych.

Do wad kamienia można zaliczyć  wysoką cenę – może ona odstraszyć potencjalnych nabywców i zachęcić ich do kupna tańszych zamienników.

Rodzaje kamienia

Wybór kamieni, które możemy położyć na ścianę jest ogromny, różnią się one parametrami technicznymi, ale dzięki temu możemy dobrać właściwy rodzaj materiału do indywidualnych potrzeb. Poniżej, przedstawiamy krótką charakterystykę najczęściej wybieranych kamieni. Występują one najczęściej jako płytki formatowane (60 x 60 cm) oraz duże płyty cięte na zamówienie (maksymalne wymiary to 250 x 150 cm).

  • Granit – jest najtrwalszym z kamieni, używa się go  jako kamienia budowlanego i dekoracyjnego. Jest odporny na działanie agresywnych związków chemicznych, nienasiąkliwy, więc nadaje się do pomieszczeń wilgotnych. Drobno lub gruboziarnisty.
  • Marmur – najbardziej efektowny, w różnych barwach i wzorach, niestety, najmniej odporny na działanie środków chemicznych. Względnie łatwo ulega przebarwieniom, zmatowieniom czy porysowaniu. Często stosowany w kominkach, parapetach, okładzinach podłogowych.
  • Piaskowiec – to ziarna piasku sklejone lepiszczem, twardniejące po zaschnięciu.  Z czasem pokrywają się matową, szarą patyną. Materiał jest porowaty i nasiąkliwy. Używany jako materiał budowlany i dekoracyjny.
  • Łupek – zawiera kryształki miki i krzemionki, dzięki czemu ma migotliwa powierzchnię. Odporny na ścieranie i wilgoć, może być poddany szlifowaniu i polerowaniu. Świetnie wygląda oświetlany przez blask świec.
  • Trawertyn – cechuje się porowatą strukturą z widocznymi szczelinami.. Można go polerować. Nazywany alabastrem egipskim, gdyż kiedyś zwykło się go używany do wyrobu waz i posągów.
  • Onyks – jest półprzezroczysty, ma ciepłą barwę i bogate usłojenie. Jest jednym z bardziej dekoracyjnych kamieni, pięknie wygląda w salonie. Świetnie wygląda podświetlony.
  • Wapień – łatwy do obróbki, nadaje się do wnętrz o różnym przeznaczeniu i stylistyce (pięknie wygląda we wnętrzach rustykalnych). Może mieć jednolity kolor bądź rozbudowany rysunek minerałów. Miękki wapień z czasem może matowieć i tracić kolor.

Kamień na ścianie w salonie

Ze względu na swoją trwałość i efektowny wygląd , kamień jest coraz częściej wybieranym materiałem dekoracyjnym. Estetycznie wygląda położony zarówno na całej ścianie, jak i na jej fragmencie. Wszystko zależy od tego, czy chcemy, by był głównym elementem dekoracyjnym, czy tylko eleganckim tłem dla mebli. Świetnie prezentuje się na ścianie kominkowej w salonie, w części jadalnej. Idealnie sprawdzi się również jako tło do telewizora czy sprzętu grającego.  Odpowiednio zainstalowane oświetlenie pozwoli uczynić z niego główny element zdobniczy, a rysunek kryształów będzie zachwycać naszych gości. Aby wybrać kamień pasujący do naszego wnętrza dobrze poradzić się architekta wnętrz, bądź poszukać inspiracji na stronach wnętrzarskich (np. tutaj www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jakie-sciany/kamien,pr468.html). Musi on bowiem współgrać z kolorystyką i pozostałymi materiałami wykorzystanymi w pomieszczeniu. Jeśli sami wybieramy kamień do salonu, weźmy do sklepu kilka klepek parkietu bądź panel, kawałek kartongipsu z próbką farby do pozostałych ścian i tak dokonajmy zakupu.

W przypadku salonu, każdy z kamieni wymienionych powyżej doskonale się sprawdzi. Ponieważ jest to materiał dość chłodny i surowy w odbiorze, warto, by pozostałe elementy wnętrza były w cieplejszej tonacji. Dobrze dla równowagi ocieplić pomieszczenie np. elementami drewnianymi czy ciepłym kolorem jednej  z pozostałych ścian (które powinny pozostać gładkie i jednolite). Niewskazane jest, by łączyć kilka rodzajów kamienia w jednym wnętrzu.

Kamień dekoracyjny na ścianie

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394