bezBudowaelewacje, tynki zewnętrzne, fasadyPolecamyPoradnik

Kiedy tynkować elewację?

Proces tynkowania rozpoczynamy nie wcześniej niż pół roku po postawieniu ścian konstrukcyjnych, przykrycia domu dachem i zamontowaniu na nim rynien.

Bez względu na to, jaki rodzaj tynku chcemy zastosować, należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

[badlist]

  • Proces tynkowania rozpoczynamy nie wcześniej niż pół roku po postawieniu ścian konstrukcyjnych, przykrycia domu dachem i zamontowaniu na nim rynien. Poczekajmy aż dom osiądzie, wtedy unikniemy pękania tynków zewnętrznych pod wpływem naprężeń. Tynki zewnętrzne najlepiej kłaść wiosną lub jesienią, wtedy można liczyć na optymalną temperaturę – 15-20°C. Pamiętajmy, że w zbyt niskiej temperaturze (poniżej 5°C) tynk nie wiąże się z podłożem i może zostać uszkodzony przez mróz. Z kolei latem, kiedy mamy upały, może on zbyt szybko wysychać.
  • Równie ważne jest prawidłowe przygotowanie ścian i uzupełnienie ubytków. Wszelkie instalacje elektryczne z niezaizolowanymi przewodami, które znajdują się na ścianach, koniecznie trzeba zabezpieczyć lub odłączyć na czas tynkowania.

[/badlist]

Jak konserwować i dbać o tynk

Wiadomo, że z biegiem czasu, nawet najlepszy tynk ulega stopniowemu zniszczeniu, jednak jeśli wszystkie prace zostały prawidłowo wykonane, zaprawa tynkarska powinna przetrwać na ścianach domu przez wiele lat.

[infobox color=”grey”]Nie można jednak zapominać o bieżącej konserwacji. Jeżeli na tynku pojawiają się glony lub grzyby, konieczne jest zastosowanie specjalnych środków, zwalczających korozję biologiczną. Warto także chociaż raz w roku umyć ściany, naprawić usterki i pomalować co 5-10 lat .[/infobox]

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394