AktualnościmalowaniePolecamytynki wewnętrzne, gładzie, gipsyWykończenia

Kolor biały, beżowy oraz szary dominują w polskich domach

W polskich wnętrzach króluje biel, beże oraz odcienie szarości. Jeśli decydujemy się na bardziej odważne kolory – najczęściej wybieramy fiolet lub niebieski – wynika z badań Mój Dom przeprowadzonego przez Westwing Home & Living.

Biała ściana w salonie, fot.: Dragon Art Anna Maria Sokolowska

Odpowiedni dobór barw we wnętrzu to niełatwe zadanie, które wymaga sporej wiedzy i wyczucia. Barwy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery i klimatu danego pomieszczenia oraz decydują o jego indywidualnym charakterze. Mają przy tym niezwykły wpływ na nasz nastrój i samopoczucie.

>>> Masz problem z wyborem odpowiedniego koloru ścian? Polecamy galerię wnętrz inspirowaną różnymi kolorami ścian w domowych wnętrzach!!!

Ankietowani badania „Mój Dom” wskazywali, w jakiej kolorystyce utrzymane są poszczególne pomieszczenia: salon, kuchnia, sypialnia, łazienka, przedpokój/korytarz. Jak pokazują wyniki sondażu w salonie najczęściej decydujemy się na biel, kolor najbardziej neutralny, kojarzony z minimalizmem i nowoczesnością – na tę odpowiedź wskazało 26% ankietowanych. Niemal równie często wybieramy inne spokojne odcienie pasujące do większości aranżacji: beż (23%) oraz szary (22%). Nieco rzadziej w salonach Polaków pojawia się kolor brązowy (11%), który nadaje wnętrzu dostojności i elegancji. Na bardziej odważne barwy decydujemy się rzadko – najczęściej jest to zieleń lub kolor niebieski (po 3%).

Kolor ścian w kuchni, sypialni, łazience oraz przedpokoju

Kuchnie w polskich domach utrzymane są w bieli (na tę odpowiedź wskazało 40% ankietowanych), beżach (19%) lub brązach (12%). W sypialniach dominuje kolor biały (27%), beżowy (18%) lub szary (15%), identyczna kolorystyka obowiązuje w łazienkach – odpowiednio 26%, 20% i 17%. Jednak to właśnie w sypialni i łazience najczęściej decydujemy się na drobne eksperymenty.

Szare ściany w sypialni

W sypialniach Polaków pojawia się kolor fioletowy, którego atutem jest to, że dodaje wnętrzu dyskretnej elegancji (8%) lub kolor niebieski, który z kolei ma niezwykłe właściwości wyciszające i uspokajające (6%). W łazience często stawiamy na kolor brązowy, który – jako kolor ziemi – wprowadza do niej atmosferę spokoju i relaksu (10%), a także na kolor niebieski (8%), zielony (6%) lub czarny (4%). Do przedpokoju lub korytarzu wybieramy zazwyczaj barwy naturalne: biel (28%), kolor szary (23%), beżowy (22%) bądź brązowy (10%).

Neutralne kolory mogą pięknie prezentować się we wnętrzu i mają tę zaletę, że pasują praktycznie do każdego stylu. Jeśli jednak chcemy nadać mieszkaniu indywidulanego charakteru powinniśmy postawić na bardziej odważne odcienie. Decydując się na określoną barwę należy przede wszystkim zastanowić się, jak wpływa ona na nasze samopoczucie. Kolor trzeba dopasować przede wszystkim do osobistych preferencji, abyśmy czuli się w nim dobrze i swobodnie – dodaje Marta Suchodolska, Dyrektor ds. Stylu Westwing Polska.

Beżowa ściana w salonie

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394