Budowaocieplenie ścianPolecamy

Korzyści z termomodernizacji

W dobie rosnących cen energii i jej nośników termomodernizacja staje się koniecznością. I oprócz tego, że pozytywnie wpływa na naszą kieszeń, bo płacimy niższe rachunki za ogrzewanie, to ma również szereg innych zalet.

Wiele budynków mieszkalnych w Polsce została oddana do użytku w latach, kiedy stosowane rozwiązania nie uwzględniały jeszcze izolacji cieplnej. A jeśli nawet tak się działo, to ówczesne standardy znacznie odbiegały od tych, które wyznaczają kierunki rozwoju współczesnego budownictwa. Odpowiednią temperaturę mieszkań zapewniały rozbudowane energochłonne systemy grzewcze, ale ceny energii były relatywnie niskie, więc o oszczędzaniu mało kto wtedy myślał.

Dziś przestarzałe rozwiązania prowadzą do marnotrawstwa energii i narażają nas na duże straty cieplne i co za tym idzie – również finansowe. Ciepło w największym stopniu ucieka przez ściany zewnętrzne lub dach. Aby zoptymalizować koszty eksploatacji w starszym budownictwie, prywatni inwestorzy oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej decydują się na docieplenie swoich nieruchomości.

Termomodernizacja, czyli poprawa efektywności energetycznej budynku

Termomodernizacja to przedsięwzięcie prowadzące przede wszystkim do poprawy efektywności energetycznej obiektu, przy równoczesnym zmniejszeniu kosztów jego eksploatacji, w których największy udział mają zazwyczaj wydatki związane z ogrzewaniem i klimatyzacją (chłodzeniem) pomieszczeń. Te natomiast zależą od wielu czynników – w największym stopniu od standardu izolacyjności termicznej budynku.

Ocieplenie nieruchomości połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40%. Budynek zyskuje wyższą klasę energetyczną, pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w zimie i jednocześnie ograniczyć zapotrzebowanie na chłód w okresie letnim.

Dzięki temu poprawia się również komfort użytkowania pomieszczeń, a ryzyko pojawienia się wilgoci czy pleśni zostaje znacząco zredukowane. Efekty termomodernizacji wspomaga prawidłowe korzystanie z systemu ogrzewania, wentylacji i instalacji ciepłej wody. Dlatego też podnoszenie świadomości użytkowników budynku w zakresie energooszczędności oraz ochrony środowiska to ważne zadanie po stronie właścicieli i zarządców nieruchomości.

Odnowienie elewacji

Ale to nie wszystko. Wartością dodaną termomodernizacji jest niewątpliwie wizualne odnowienie dotychczasowej elewacji. Każdy przecież chce mieszkać i przebywać w budynkach nie tylko funkcjonalnych i energooszczędnych, ale także ładnych i reprezentatywnych. Dostęp do nowoczesnych technologii oraz bogatej oferty materiałów i wyrobów budowlanych powoduje, że dziś już nie musimy rezygnować z energooszczędności na rzecz estetyki rozwiązań i odwrotnie.

Oba te aspekty mogą iść ze sobą w parze, chociażby dzięki wykorzystaniu nowego typu trwałych tynków czy farb odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, a także inne uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Warto mieć więc na uwadze, że termomodernizacja jest inwestycją, która nie tylko pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie, ale istotnie wpływa na atrakcyjny wygląd oraz wzrost wartości rynkowej nieruchomości.

Dofinansowanie termomodernizacji

Termomodernizacja wiąże się z poniesieniem sporych nakładów inwestycyjnych. Zainteresowani mogą jednak korzystać z licznych programów wsparcia. Przy właściwym wyborze metody finansowania można ją przeprowadzić w taki sposób, że koszty będą pokrywane głównie z uzyskanych oszczędności. Aby tak się stało, musimy pamiętać, że podstawą termomodernizacji przynoszącej oczekiwane korzyści jest jej profesjonalne wykonanie oraz wysoka jakość warstwy ocieplającej. Pamiętajmy jednak, że ocieplenie to nie tylko materiał izolacyjny, ale również kleje, zaprawy, siatki, tynki i farby, tzw. system ociepleń. Najlepiej sprawdzają się rozwiązania systemowe od jednego producenta. Zastosowanie kompleksowych rozwiązań to najlepsza gwarancja na to, że poszczególne elementy układu są do siebie dopasowane i będą ze sobą efektywnie współpracować, zapewniając trwałość i funkcjonalność termoizolacji przez wiele lat.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394