Budowamateriały ocieplenioweocieplenie ścianPolecamyPoradnikProdukty ociepleniowe

Jak kupować materiały ociepleniowe? Warto jest czytać etykiety!

Wybór konkretnego rodzaju ocieplenia wpływa nie tylko na komfort przebywania w budynku, ale również na bezpieczeństwo, zdrowie i również finanse. Aby podjęta decyzja była optymalna, wcześniej warto poznać produkt, który zamierzamy kupić. Jak kupować materiały ociepleniowe? Warto jest czytać informacje zawarte na jego etykiecie.

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać to zwrócenie uwagi na to:

  • z jakiego materiału wykonany został wybrany przez nas materiał ociepleniowy,
  • czy można go wykorzystać w technologii przewidzianej do jego montażu,
  • kto jest producentem materiału ociepleniowego.

Następnie warto porównać parametry techniczne rozpatrywanych produktów.

Jak kupować materiały ociepleniowe – lambda ma znaczenie

Najważniejszym parametrem każdego materiału ociepleniowego jest lambda – pisana grecką literą z indeksem D – λD. Lambda to deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Charakteryzuje ona właściwości termoizolacyjne materiału. Im wartość lambda jest niższa, tym materiał jest lepszym izolatorem.

Ale dla jakości izolacji termicznej ważny jest także opór cieplny, który oznaczany jest literą R z indeksem D. Opór cieplny określa zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im wyższy jest opór cieplny, tym lepiej jest zaizolowana termicznie przegroda.

Klasa reakcji na ogień

Wykonując ocieplenie domu oprócz zapewnienia właściwej izolacja ważne jest również zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego. Zatem, wybierając materiał ociepleniowy sprawdzajmy, czy produkt jest niepalny. Informuje o tym parametr zwany klasą reakcji na ogień. Najwyższe klasy materiałów niepalnych to A1 i A2. Pamiętajmy też, że pierwsze litery alfabetu są bardziej korzystne niż kolejne, z kolei niższe liczby są lepsze niż wyższe.

Izolacja akustyczna

Izolacja to nie tylko ocieplenie ścian budynku. Jej zadaniem jest również izolacja akustyczna. Chociaż  izolacyjność akustyczna jest cechą całej przegrody (np. ściany), a nie tylko materiału to wybór technologii i materiałów decyduje o tym, jaką izolacyjnością będzie się charakteryzować cała przegroda.

Jak kupować materiały ociepleniowe? Warto jest czytać etykiety!

Kod produktu

Materiały izolacyjne oznaczone są specjalnym kodem. Na przykład dla wełen mineralnych w budownictwie rozpoczyna się on od zapisu: „MW-EN13162”. Każdy kolejny symbol oznacza deklarowane przez producenta parametry produktu, pozwalające dopasować go do zastosowania.

Najkrótszy kod produktów z wełny mineralnych składa się z symboli (obowiązkowych deklaracji):

  • MW: skrót terminu wełna mineralna (Mineral Wool)
  • EN13162: to numer normy europejskiej, która obejmuje wyrób
  • Ti: tolerancja grubości

Dodatkowe parametry, które chce producent zadeklarować są opisane symbolami jak np.:

  • MUi: przenikanie pary wodnej
  • TR: wytrzymałość produktu na działanie sił zrywających np. wiatru
  • WS: krótkotrwała nasiąkliwość wodą, wyrażana jest nie liczbą, lecz jedynie symbolem
  • WL(P): długotrwała nasiąkliwość wodą.

Kody produktów są najczęściej niezrozumiałe dla użytkowników. Dlatego też zapoznając się z materiałami, warto skorzystać z Doradztwa Technicznego, jakie oferuje ISOVER pod bezpłatnym numerem telefonu 800 163 121. Z etykiety wełny mineralnej odczytamy zazwyczaj również informację dotyczącą grubości produktu oraz jego dokładne wymiary.

źródło: ISOVER

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394