dekoracje ściennePolecamy

Obrazy i dekoracje ścienne – jakie wybrać?

Dekoracje ścienne są idealnym pomysłem na stworzenie wyjątkowego wnętrza. Zastanawiasz się jak efektownie ozdobić ściany swojego mieszkania? Zapoznaj się z poniższym artykułem i poznaj nieograniczone możliwości dekoracji. Przekonaj się, że aby stworzyć zachwycające aranżacje ścian, która zachwycają różnorodnością kolorów i motywów, wcale nie trzeba kupować drogich obrazów.

Jak udekorować ścianę

Rodzaje naściennych dekoracji

Gołe ściany mają ogromny potencjał. Możne je udekorować nie tylko fototapetami, obrazami, fotografiami, czy plakatami, ale także tabliczkami z napisami, zegarami, lustrami oraz naklejkami. Wybór dekoracji ściennych, zarówno w postaci grafik, szablonów malarskich, jak i gotowych naklejek, jest niemalże nieograniczony. Najczęściej są to motywy zwierzęce, roślinne, fotograficzne, typograficzne lub geometryczne.
Przy dobieraniu dekoracji ściennych dobrze jest uwzględnić kolorystykę wnętrza oraz jego charakter. Do pomieszczeń, które są utrzymane w stylu minimalistycznym, najbardziej pasować będą obrazy nowoczesne i abstrakcyjne. Natomiast we wnętrzach tradycyjnych i przytulnych, zdecydowanie bardziej sprawdzą się klasyczne motywy malarskie. Ściany, które są udekorowane obrazami lub fotografiami, każdemu wnętrzu dodadzą charakteru i wprowadzą domowników w niepowtarzalny nastrój.

Sposoby wieszania obrazów i ram

Istnieje kilka sposobów zawieszania obrazów. Jeżeli posiadasz większą liczbę ramek do zawieszenia, wyznacz poziomą linię w połowie ściany i zacznij rozwieszać obrazki powyżej niej oraz po bokach. Dzięki temu nadasz domowej galerii uporządkowany charakter. Do tworzenia naściennej ekspozycji mogą posłużyć także meble, np. komoda, nad którą możesz wieszać dowolne grafiki lub zdjęcia. Jeżeli zależy ci na optycznym powiększeniu przestrzeni, wybierz jeden duży obraz. Przy takim rozwiązaniu dobrze jest wybrać motyw, na którym jest widoczna perspektywa, która stwarza wrażenie głębi. Efekt ten sprawi, że pomieszczenie wyda się znacznie większe.

Jeżeli nie dysponujesz tak dużą ilością wolnej przestrzeni, możesz spróbować wieszać ramki w nietypowych miejscach. Z pewnością znajdzie się gdzieś wąski pas ściany, na którym będziesz mógł zawiesić pionową ramkę lub wiszące elementy dekoracyjne. Kolejnym interesującym pomysłem jest alternatywa dla tradycyjnego wieszania obrazów w postaci półek, na których opiera się oprawione obrazki lub zdjęcia. To rozwiązanie zapewnia znacznie większą swobodę niż wbijanie w ścianę gwoździ oraz kołków mocujących, ponieważ w dowolnej chwili możesz przestawiać lub dodawać nowe elementy dekoracyjne. Posiadasz kilka obrazów i nie wiesz jak rozplanować ich ułożenie? Wyznacz na ścianie umowną przestrzeń w kształcie kwadratu lub prostokąta i rozmieść w niej dowolną ilość grafik, uwzględniając przy tym zaakcentowanie narożników.

Zamiast obrazka, czyli szablony malarskie i naklejki

Jedną z szybszych metod dekoracji są naklejki naścienne. Dzięki różnorodności wzorów, możne je dopasować do każdego rodzaju wnętrz – salonu, kuchni, czy pokoju dziecięcego. Tego rodzaju naklejkę bardzo łatwo przykleić i usunąć. Jeżeli dany motyw ci się znudzi, bez problemu go usuniesz, nie uszkadzając przy tym powierzchni ściany. Nieco większej wprawy wymaga zdobienie ścian przy pomocy malarskiego szablonu. Przykleja się go do ściany za pomocą taśmy tak, by nie powstały fałdy. Następnie nanosi się na szablon farbę przy pomocy specjalnej gąbeczki. Kiedy farba całkowicie wyschnie, pozostaje jedynie odkleić szablon i cieszyć się wzorem, który zdobi powierzchnię ściany.

Ciekawym rozwiązaniem do pokoju dla dziecka lub kuchni, jest pomalowanie wydzielonej powierzchni ściany farbą tablicową, po której można pisać i rysować kredą lub zawieszać dowolne dekoracje, mocowane za pomocą magnesów. Takie rozwiązanie dla każdego dziecka będzie atrakcją i ciekawą formą zabawy.

Postaw na nietypowe rozwiązania

Ostatnio bardzo modne stało się dekorowanie ścian przy pomocy niewielkich luster oraz ramek, które różnią się między sobą kształtem i kolorem. Wykorzystanie dekoracji w postaci luster, szczególnie sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, z ograniczonym dostępem do naturalnego źródła światła. Lustra dodadzą blasku i optycznie powiększą każdą przestrzeń. Kolejnym oryginalnym pomysłem jest także zdobienie ścian przy pomocy efektownych tapet, które oprawia się w duże ramy. Do realizacji tego założenia najlepiej sprawdzą się motywy kwiatowe oraz ornamentalne.

Jeżeli chcesz mieć nietypowe ozdoby na ścianach, poszukaj inspiracji w sieci (np. na stronie:https://www.leroymerlin.pl/ramy-obrazy-lustra/obrazy/obrazy-kanwy,a1299.html). Znajdziesz tam setki pomysłów, dzięki którym odmienisz wnętrze swojego mieszkania. Możliwości dekoracji ścian jest wiele. To, jaki rodzaj aranżacji wybierzesz, zależy wyłącznie od twojej wyobraźni i inwencji.

grafika: leroymerlin.pl, pixabay

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394