PoradnikBudowaocieplenie ścianProdukty ociepleniowe

Ocieplenie domu – dlaczego warto w nie zainwestować?

Nadejście wiosny to doskonała okazja do zaplanowania poważniejszych prac remontowych i renowacyjnych w samym domu oraz wokół niego. Od lat o tej porze roku dużo mówi się m.in. o roli termoizolacji ścian. Czy, w obliczu łagodniejszych zim, temat ten pozostaje aktualny?

Decyzja o ewentualnej inwestycji w ocieplenie jest na ogół bezpośrednio związana z warunkami mieszkania samych właścicieli.  A żyjąc w nieocieplonym budynku, odczuwają oni, mniej lub bardziej świadomie, także straty ciepła. Co jest ich głównym źródłem? Szacunki są różne i zależą od powierzchni oraz jakości poszczególnych elementów wykończenia domu. Często wskazuje się jednak, że najwięcej, bo nawet do 40% ciepła tracimy właśnie przez ściany. Do pozostałych newralgicznych, zagrożonych stref należą: wentylacja, dach, okna, podłoga. Odpowiednie wykończenie budynku oczywiście niweluje te, niepożądane ucieczki. Dla gospodarzy jednak najważniejsze są, wynikające z tego, finalne korzyści.

Ocieplenie domu – co zyskujemy?

Inwestujemy dla osiągnięcia konkretnych zysków – dotyczy to także lokowania kapitału w termoizolację. A tu najbardziej wymierną korzyścią jest redukcja kosztów ogrzewania, która może sięgać poziomu 30%. Nawet stosunkowo łagodna zima (jesień też) obfituje w dni lub całe tygodnie z temperaturami, które trudno określić optymalnymi dla naszych organizmów.

Przebywając w dobrze ocieplonym domu, nie musimy w takich momentach podkręcać „kurków” w naszych kaloryferach czy piecach, narażając się na większe wydatki. Co więcej, systemowe wykończenie elewacji przekłada się też na wzrost wartości nieruchomości. Można więc nie tylko oszczędzić na jej eksploatacji, ale też zarobić na sprzedaży.

Atrakcyjność naszych czterech kątów rośnie też dlatego, że kompleksowe rozwiązania izolacyjne znacznie poprawiają stan samej elewacji  Profesjonalne systemy wpływają m.in. na przedłużenie żywotności, odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych (mechanicznych i atmosferycznych) oraz atrakcyjny wygląd ścian.  Zaliczamy do nich, obok płyt styropianowych lub z wełny mineralnej, przede wszystkim kleje,  podkłady, tynki, farby, siatki z włókna szklanego i łączniki mechaniczne. Właściwie skompletowane, tworzą trwałą, estetyczną i funkcjonalną całość.

Dobry klimat

Na liście walorów inwestycji w docieplenia znajdują się też pozycje, które trudno dostrzec na pierwszy rzut oka… Chodzi o klimat, rozumiany globalnie i „lokalnie”. Po pierwsze, wspomniane już zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie idzie w parze z redukcją emisji CO₂ do atmosfery, co przekłada się na troskę o środowisko naturalne. Po drugie, zabezpieczenie ścian zwiększa komfort cieplny budynku, poprawiając panujący w nim mikroklimat. Zapewnienie optymalnych warunków wewnątrz pomieszczeń to sposób na ochronę ich przed rozwojem chorobotwórczych pleśni i grzybów.

Zimą jest chłodniej, latem cieplej… i raczej przez następne lata tak pozostanie. Dlatego warto zatroszczyć się walory izolacyjne naszych ścian (jak również okien, dachu i podłogi), które zapewnią nam optymalne warunki życia, niezależnie od pory roku.

Ocieplenie domu - dlaczego warto w nie zainwestować?

źródło: Bolix

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394