Odmień wnętrze fototapetą!
Historia tapet sięga renesansu, kiedy to były ręcznie wykonywanym produktem luksusowym. Na przełomie XVIII i XIX w. stały się bardziej dostępne dzięki zmechanizowaniu procesu produkcji. Koncepcja fototapety również datowana jest na XVI wiek. Wtedy właśnie powstały pierwsze wielkoformatowe drzeworyty, wykonane na zamówienie cesarza Maksymiliana I Habsburga.
Współczesne tapety i fototapety największą popularnością cieszyły się w latach 70-tych i 80-tych. W kolejnych dekadach, okrzyknięte symbolem kiczu, poszły w odstawkę. Stosunkowo niedawno powróciły, ale już w zupełnie innym stylu i technologii. Fototapety w pierwszej kolejności do łask przywrócili zwolennicy stylu postindustrialnego, zdobiąc nimi ściany loftów. Obecnie są to bardzo precyzyjne i doskonale odwzorowujące kolory wielkoformatowe wydruki. Nowoczesna technologia druku sprawiła, że mogą przedstawiać praktycznie wszystko – dowolne zdjęcie, grafikę, a nawet obraz 3D, a więc limitem jest już tylko ludzka wyobraźnia.
Dlaczego fototapeta?
Nie bez powodu o domu czy mieszkaniu mówi się „moje cztery ściany”. Choć często traktowane jako tło dla mebli i dodatków, to właśnie one mogą stać się ciekawym elementem wystroju wnętrza. Można pomalować je na rozmaite kolory, pokryć tapetą, dodać fakturę. Jednak ich prawdziwy potencjał najlepiej wydobędzie właśnie fototapeta. Dzięki niej ściana stanie się centralnym punktem stylowego wnętrza, nada mu ciekawy klimat, a nawet sprawi, że przestrzeń wyda się większa. Fototapeta, w przeciwieństwie do innych metod ozdabiania ścian, stanowi zamkniętą całość, która oczywiście musi współgrać z otoczeniem, ale może jednocześnie stanowić jego przełamanie, dopełnienie lub motyw przewodni. Jest ona także dobrym pomysłem na kompletne odmienienie zbyt nudnego i monochromatycznego pomieszczenia przy niewielkim nakładzie środków i czasu.
Nieograniczony wybór wzorów
Co może znaleźć się na fototapecie? Właściwie co tylko sobie wymarzymy. Ze względy na powiązania ze stylem postindustrialnym, powrót wielkoformatowych obrazów na ściany łączy się z boomem na tematykę miejską. Od kilku już lat panuje moda na widoki wielkich metropolii. Każdy może się poczuć, jakby z jego salonu rozpościerał się widok na wieżowce Nowego Jorku czy kamienice Londynu. Doskonałym trikiem na optyczne powiększenie pomieszczenia jest fototapeta z widokiem ulicy, czy innym krajobrazem z wyraźnie zaznaczoną perspektywą. Dają one złudzenie otwartej przestrzeni i głębi. Podobny efekt wywołają zdjęcia i grafiki z efektem 3D. Dla wielbicieli słowa pisanego sprawdzi się ciekawie opracowane graficzne motto. Styl nowoczesnych wnętrz można podkreślić kolorową grafiką. Wolisz minimalizm? Kto powiedział, że fototapeta musi być pełna barw i detali. Zdecyduj się na czarno-biały rysunek lub prosty ornament.
Wielu osobom wielkoformatowy obraz na ścianie kojarzy się z dużym, otwartym salonem czy przestronnym biurem. Jednak ten typ ozdoby, przy zachowaniu odpowiednich proporcji i właściwym doborze wzoru, może się także doskonale sprawdzić w przytulnej sypialni. Piękne krajobrazy, motywy roślinne czy widoki nieba sprawią, że pokój sypialny stanie się oazą, miejscem kojącym i relaksującym. Oczywiście zupełnie inaczej sprawa ma się z sypialniami dzieci, nastolatków, czy nawet studentów. Oni ucieszą się bardziej z fototapety z bohaterem z ulubionego filmu, sportowym idolem, wymarzonym samochodem czy motywem z bajki. Ciekawym pomysłem jest też rysunek komiksowy, który może się sprawdzić zarówno w pokoju młodzieży, jak i w nowoczesnym salonie.
Poza wyborem wzoru, trzeba zastanowić się także nad typem fototapety. Producenci prześcigają się w nowych technologiach druku i materiałach, na których powstają ozdobne wzory na ścianę. W zależności od podłoża, fototapety mogą być foliowe, winylowe, lateksowe, a nawet wykonane z naturalnego płótna. Najpopularniejsze i najszerzej dostępne są fototapety papierowe, których olbrzymi wybór znajdziesz w Leroy Merlin. Niektóre są wzmocnione podkładem z flizeliny, czyli włóknem, które dodaje grubości, uelastycznia i powoduje, że nawet na nieco nierównej powierzchni zdjęcie prezentuje się nienagannie.
Fototapeta w kuchni i łazience?
Wiele osób nie myśli o fototapetach w kontekście pomieszczeń, w których ściany musza być odporne na zabrudzenia i wilgoć. Niesłusznie. Po zaimpregnowaniu lub zalaminowaniu, można je stosować nawet w kuchni i łazience. W miejscach wyjątkowo narażonych na wilgoć, takich jak ściana prysznica, przestrzeń nad umywalką czy zlewem kuchennym doskonałym rozwiązaniem jest zabezpieczenie fototapety hartowanym szkłem. Jeśli wzór jest dość ciemny może to dać dodatkowo lekko lustrzany efekt, który optycznie powiększy pomieszczenie.
Nawet w niewielkiej łazience można za pomocą fototapety wprowadzić harmonijne motywy zaczerpnięte z natury (kamienie, rośliny) czy nawiązujące do tematu wody (makrofotografie kropli, zroszone liście, brzeg morza czy zdjęcie spokojnej tafli jeziora).
W kuchni fototapeta sprawdzi się zarówno jako wąski ornament między blatem a szafkami, jak i duży druk zdobiący centralną ścianę. Ważne jest odpowiednie dobranie wzoru do stylu kuchni oraz funkcji, jaką spełnia w domu. Stawiając na nowoczesne, metaliczne wykończenia mebli i wizerunek wręcz laboratoryjny dobrze jest wykorzystać fototapetę z abstrakcyjnym ornamentem. Ciekawym rozwiązaniem będzie także makrofotografia, która sprawia, że znane przedmioty prezentują się widzowi z mniej znanej, czasem nawet trudnej do rozpoznania strony. Gigantyczne wnętrze pomarańczy, zbliżenie ziarenka kawy będzie na pewno intrygujące, a jednocześnie tematycznie dopasowane do wnętrza. Natomiast do kuchni w stylu śródziemnomorskim z dużym stołem jadalnym i rodzinną atmosferą bardziej będzie pasował widok włoskiej uliczki czy motywy kwiatowe. Można także postawić na dosłowność i kuchnię przyozdobić zdjęciami owoców, a nawet potraw czy mieszaniną wyrazów związanych z jedzeniem. Kuchnia może tez być miejscem, w którym pojawi się rodzinne motto. Fototapeta może być przecież nie tylko ornamentem, ale i formą ekspresji.