Aktualności

Wydarzenia Polacy chcą kupować ciepłe domy

Dla ponad 80% Polaków, którzy rozważają kupno mieszkania lub budowę domu efektywne ocieplenie budynku jest bardzo ważne – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Schöck Polska.

Tylko 1% ankietowanych odparło, że kwestia izolacji cieplnej nie ma dla nich żadnego znaczenia. Co ciekawe – im badana osoba jest starsza, tym istotniejsze jest dla niej zamieszkanie w energooszczędnym budynku. Może to wynikać z faktu, że osoby te są posiadaczami kilkudziesięcioletnich, nieocieplonych domów i mieszkań, których koszty ogrzewania są obecnie bardzo wysokie – komentuje Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier Schöck Polska.

Chcemy korzystać z usług profesjonalnych doradców

Gdyby ankietowani musieli ograniczyć wydatki na zakup nieruchomości, dobra izolacja termiczna byłaby ostatnią rzeczą, na której byliby gotowi zaoszczędzić! Ponadto, 75% badanych chętnie skorzystałoby z usług profesjonalnego doradcy oceniającego stan termoizolacji budynku. Przeszkodą dla ankietowanych jest jednak przekonanie, że taka usługa musi być droga.

Kobiety bardziej zainteresowane energooszczędnym budownictwem

Podejmując decyzję o zakupie danej nieruchomości, 63% badanych twierdzi, że zwraca uwagę na zastosowane rozwiązania i materiały budowlane gwarantujące efektywną izolację termiczną. Odsetek kobiet i mężczyzn w tym przypadku kształtuje się mniej więcej na takim samym poziomie – odpowiednio 62% pań i 64% panów deklaruje, że jest zainteresowana tą kwestią. Co ciekawe, energooszczędne budownictwo jest ważniejsze dla kobiet. Tylko 3% ankietowanych pań zdeklarowało, że nie ma ono dla nich żadnego znaczenia.

W przypadku badanych mężyczn odsetek ten kształtował się na poziomie 17%! Taka różnica może wynikać z faktu, że w polskich rodzinach to panie częściej zarządzają domowym budżetem. Dlatego są one szczególnie zainteresowane wszelkimi dostępnymi metodami obniżenia domowych wydatków – komentuje Maciej Kowalczyk. Z badania wynika jeszcze jedna interesująca kwestia – aż 33% kobiet twierdzi, że nie przykłada wagi do jakości ocieplenia, gdyż po prostu nie ma wystarczającej wiedzy w tym temacie. Dlatego w różnych programach informacyjnych, dotyczących energooszczędności w budownictwie, warto postawić na większą edukację płci pięknej – dodaje Maciej Kowalczyk z Schöck Polska.

Czy Polacy wiedzą, jak efektywnie oszczędzać energię w budynkach?

Za najskuteczniejsze metody ankietowani uznali dobrą izolację termiczną ścian i dachów – odpowiednio 73% i 63% badanych oraz zastosowanie energooszczędnych okien (42%). To rzeczywiście popularne i efektywne sposoby – komentuje Maciej Kowalczyk. Aby zagwarantować wysoki standard energetyczny budynku, należy jednak także zwrócić uwagę na kwestie izolacji balkonów i tarasów. Są one bardzo ważnym i pożądanym przez inwestorów elementem nieruchomości, jednak mogą zwiększać zapotrzebowanie obiektu na energię grzewczą aż o 30 % – tłumaczy Maciej Kowalczyk. Tymczasem tylko 21% badanych uważa, że skuteczna izolacja termiczna balkonu to dobry sposób na zmniejszenie strat ciepła w budynkach.

Dlaczego balkony tak bardzo wpływają na bilans energetyczny mieszkania?

Jako eksponowane elementy budynku są one poddawane częstym wpływom zmiennych warunków atmosferycznych. Muszą wytrzymywać wysokie wahania temperatur, a także być odporne na wilgoć w trakcie długotrwałych deszczów. Ponadto są miejscem szczególnie narażonym na powstawanie szkodliwych mostków termicznych, powodujących niekontrolowaną ucieczkę ciepła z mieszkania. Z tego powodu projektanci rezygnują czasami z balkonów i tarasów – tłumaczy Maciej Kowalczyk.

Jeśli nie chcemy rezygnować z balkonu, a przy tym zapewnić wysoki standard energetyczny budynku, warto rozważyć zastosowanie łącznika balkonowego. Redukując mostki cieplne, zapewnia on skuteczną izolację termiczną balkonu, a tym samym pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania nieruchomości.
Źródło: „Postawy wobec ocieplania budynków”. Badanie społeczeństwa przeprowadzone w czerwcu 2010 r. przez IQS Group na zlecenie Schöck Polska

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394