Aktualności

Przez smartfona do wiertarki

Przez smartfona do wiertarkiMożna wybaczyć tym, którzy kojarzą postęp technologiczny w budowie maszyn budowlanych wyłącznie z innowacjami w konstrukcji silników i układów regulacji wielkich koparek, spycharek i żurawi. Oczywiście postęp jak najbardziej dotyczy tych maszyn, lecz małe, ręczne narzędzia, które robią wrażenie prostszych, również nie pozostają w tyle rewolucji technologicznej, co udowodniono na ostatnim Bosch Blue Innovation Summit we Frankfurcie.

Wygląda na to, że w niedalekiej przyszłości elektronarzędzia będą połączone ze smartfonami.

Sektory budownictwa i handlu znajdują się pod ogromną presją wysokiej jakości w sferze planowania i realizacji” – mówi Ralf Dammertz, starszy wiceprezes Bosch Power Tools. „Tu właśnie wchodzą w użycie nasze połączone produkty i usługi dla profesjonalistów. Łącząc smartfon z narzędziem przez Bluetooth handlowcy mogą zoptymalizować swoje procesy pracy i wyeliminować błędy, w tym te spowodowane ręcznym wprowadzaniem ustawień.

Bosch nie jest jednak pierwszym przedsiębiorstwem, które używa technologii bezprzewodowych, by łączyć elektronarzędzia z aplikacjami na smartfony. Amerykański producent narzędzi Milwaukee Electric Tool w zeszłym roku uruchomił system One-Key do dostosowywania, monitorowania i śledzenia pracy narzędzia.

Bezpłatna platforma Milwaukee do zarządzania sprzętem umożliwia firmom prowadzenie szczegółowych baz danych poszczególnych narzędzi, niekoniecznie marki Milwaukee, by ułatwić planowanie budżetu i zarządzanie rocznymi wydatkami na sprzęt. Kierownicy mogą także przydzielić konkretną lokalizację do użytkowników poszczególnych aktywów. W tym roku Milwaukee dodało jeszcze aplikację Tool Control, by umożliwić użytkownikom przechowywanie danych o ustawieniach.

Większość nowości Boscha powstała z myślą o podobnych celach. Użytkownicy takich narzędzi Boscha mogą skonfigurować je według swoich potrzeb, wykorzystując aplikację i zapamiętując swoje ustawienia na przyszłość. Inteligentne wyświetlacze zwane HMI (human machine interface) wbudowane bezpośrednio w narzędzie również mają na celu ułatwianie pracy. Użytkownicy otrzymują także informację o stanie swoich narzędzi oraz porady co do rozwiązywania problemów. Dodatkowo aplikacja informuje, kiedy i jak długo każde z narzędzi było w użyciu. W niektórych przypadkach, dla zaoszczędzenia czasu, aplikacja może też funkcjonować jako zdalne sterowanie.

Od jesieni 2016 r. Bosch Power Tools oferuje siedem narzędzi z możliwością połączenia ze smartfonem: laser krzyżowo-punktowy, dwie wkrętarki, dwie wiertarki udarowe, szlifierkę kątową i latarkę akumulatorową (patrz „Narzędzia budowlane” na http://www.machineryzone.pl/).

Już wcześniej Bosch miał w sprzedaży dalmierze GLM 50 C Professional i laserowy GLM 100 C Professional oraz termokamerę GIS 1000 C, które mogą się łączyć z urządzeniami mobilnymi i przekazywać im dane.

Do tego asortymentu wkrótce dołączy laser krzyżowo-punktowy z obrotowym, zdalnie sterowanym minitrójnogiem: GCL 2-50 C Professional. Dzięki funkcji zdalnego sterowania można np. nie schodzić z drabiny, gdy trzeba zmienić ustawienie laseru.

Niedługo pojawią się też inne elektronarzędzia z możliwością połączenia ze smartfonem, w tym wiertarko-wkrętarka GSR 18 V-75 C Professional i wiertarka udarowa GSB 18 V-75 C Professional z serii „moc” oraz wiertarko-wkrętarka GSR 18 V-60 C Professional i wiertarka udarowa GSB 18 V-60 C Professional z serii „dynamika”. Podczas dostosowywania osobistych ustawień użytkownicy mogą wybrać np. funkcję KickBack Control, która umożliwia uruchomienie urządzenia za pomocą smartfonu. Użytkownicy otrzymują przez aplikację także ostrzeżenia, gdy silniki ich narzędzi przerywają pracę np. z powodu przegrzania.

Bezprzewodowa szlifierka kątowa GWS 18V-125 ISC Professional również ma taką możliwość. Przez smartfon można mieć dostęp i do danych, i do ustawień, a u góry urządzenia znajduje się elektroniczny wyświetlacz HMI.

A w przypadku latarki GLI 18 V-1900 C Professional można regulować jasność za pomocą smartfona z Bluetoothem i zapisanych uprzednio ustawień.

Pokrewną innowacją Boscha jest „TrackMyTools” – oparty na chmurze system zarządzania sprzętem, przeznaczony do zarządzania i lokalizacji urządzeń przez firmy. Dzięki zachowanym w chmurze danym o lokalizacji narzędzia pracownicy przedsiębiorstwa wiedzą, gdzie znajduje się urządzenie i czy nie brakuje żadnych niezbędnych narzędzi, gdy są potrzebne na wezwanie lub na plac budowy.

Bosch rozwija także bezprzewodowe akumulatory ładowane indukcyjnie. Przenośny akumulator Bosch GEN 230V-1500 magazynuje do 1650 watogodzin energii i zapewnia stałą moc znamionową 1500 watów bez podłączania do sieci. Następny krok to GBA 18V 6,3 Ah EneRacer Professional. Udoskonalone złącze zasilające zmniejsza opór wewnętrzny ogniwa, co oznacza wyższe napięcie przez dłuższy czas. Dzięki temu moc rozporządzalna kompaktowego akumulatora jest większa – twierdzi firma.

Jesteśmy przekonani, że będziemy mogli nadal oferować lepsze rozwiązania, które, dzięki połączeniom sieciowym, zapewnią większą wartość dodaną – od osobistych ustawień po diagnozowanie stanu maszyny na odległość” – powiedział Ralph Dammertz.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394