AktualnościPolecamy

Rękojmia za wady budynku wydłużona do 5 lat. Znowelizowano Ustawę o prawach konsumentów

Od 25 grudnia 2014 r. okres rękojmi gwarantowanej przez dewelopera na wybudowane przez niego mieszkanie wydłuża się z 3 do 5 lat.

Od 25 grudnia wydłużony okres rękojmi, fot. Tynkbud

Wydłużony okres rękojmi związany jest z wejściem w życie znowelizowanej Ustawy o prawach konsumentów. Ma ona na celu dostosowanie się do wymogów unijnej dyrektywy PE i Rady nr 2011/83/UE. Jej zadaniem jest także doprecyzowanie oraz ujednolicenie przepisów dotyczących umów konsumenckich. Do czasu jej wejścia w życie obowiązywać będą dotychczasowe reguły.

Nowe zapisy to jeszcze bezpieczniejsze inwestycje

Ustawa modyfikuje m.in. przepisy kodeksu cywilnego na temat rękojmi – wydłuża ją do 5 lat, przy czym należy pamiętać, że w przypadku umów zawartych przed 25 grudnia obowiązuje ona w dotychczasowym wymiarze. Podpisując umowę wcześniej, warto ustalić z deweloperem, jaki okres rękojmi proponuje. Jeśli nie zgodzi się na 5-letnią, korzystniej będzie podpisać umowę po 25 grudnia, kiedy będzie ona dotyczyć wszystkich inwestycji. Godni zaufania deweloperzy już teraz dostosowali się do nowego prawa.

W naszym przypadku 5-letni okres rękojmi obowiązuje już od jakiegoś czasu i dotyczy nie tylko nowych inwestycji, ale także tych, w przypadku których jesteśmy na etapie finalizacji sprzedaży mieszkań. Wydłużonej rękojmi boją się jedynie ci, którzy nie są pewni swoich generalnych wykonawców i zakładają, że w ich inwestycjach mogą wystąpić np. wady konstrukcyjne budynku, ujawniające się dopiero po dłuższym czasie. Nasze inwestycje są zawsze solidnie wykonane z racji tego, że sami jesteśmy swoim generalnym wykonawcą i mamy ponad 20-letnie doświadczenie w budowaniu obiektów mieszkalnych – komentuje nowe przepisy Ryszard Banacki reprezentujący firmę deweloperską Tynkbud-1.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394