Budowafundamenty i stropy

Rola fundamentów w domu

Dom powinien mieć solidne fundamenty – z takim stwierdzeniem spotykał się niemal każdy z nas. Decydując się na postawienie domu, zdanie to usłyszymy wielokrotnie – od projektantów i architektów, członków ekip budowlanych, a nawet laików w kwestii budownictwa.

rola-fundamentow-wolf

Jaką rolę jednak pełnią fundamenty w domu i czy rzeczywiście są one takie ważne, wyjaśnia Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System.

Po co właściwie fundament?

Głównym zadaniem fundamentów jest zapewnienie stabilności budynku oraz zabezpieczenie go przed nierównomiernym osiadaniem, co w konsekwencji mogłoby prowadzić do pękania ścian i poważnego uszkodzenia całej konstrukcji. Aby sprostać temu zadaniu, fundamenty muszą być zatem – zgodnie z powszechnym stwierdzeniem – bardzo solidne i wytrzymałe. Tylko wówczas będziemy mieli bowiem gwarancję, że dom przetrwa w nienaruszonym stanie wiele lat.

Rodzaje fundamentów

W zależności do konstrukcji domu, materiałów użytych do jego budowy, a także podłoża, na którym będzie stawiany, mamy do wyboru:

  1. fundamenty tradycyjne, takie jak ława czy stopy fundamentowe o przekroju prostokątnym lub trapezowym. Stosuje się je głównie w ciężkim budownictwie murowanym.
  2. płyty fundamentowe. Płyty fundamentowe szczególnie wskazane są na terenach, gdzie występują szkody górnicze, gdyż tego typu fundament „pracuje” i nie powstają na nim pęknięcia, co gwarantuje stabilność budynku. W przypadku domów energooszczędnych dodatkowo trzeba pamiętać o ociepleniu fundamentów, ponieważ w dużej mierze odpowiadają one za komfort termiczny w domu. Stosuje się je także w lekkim budownictwie modułowym czy prefabrykowanym.

autor: opracowanie: Redakcja, źródło: Wolf System

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394