Budowaściany murowane

Ściany jedno czy dwuwarstwowe?

Wybór ścian zewnętrznych jest ważną decyzją przed postawieniem wymarzonego domu. Powinny być przede wszystkim wytrzymałe, ciepłe, ciche, ale też zdrowe. Równie istotna jest liczba warstw ściany. Jaka będzie lepsza dla naszego domu?

 

fot.: WienerbergerŚciany jednowarstwowe

Główną zaletą ścian jednowarstwowych jest ekonomika ich stawiania. Warstwa nośna jest jednocześnie warstwą izolacyjną. Na ich budowę składa się jedynie mur i odnawialna warstwa tynku.

Ze względu na duże rozmiary materiałów budowlanych, ściany jednowarstwowe wymagają mniejszych nakładów pracy niż dwu- i trójwarstwowe. Ich wykonanie jest także nieco tańsze niż ścian dwuwarstwowych – mówi Dominik Nawrocik, menadżer budowy ES Polska.

sciana-jednowarstwowa-ytong
Ściana jednowarstwowa, fot.: Ytong

Ściany jednowarstwowe wykonuje się zwykle z materiałów wytrzymałych, a jednocześnie gwarantujących wysokie parametry cieplne. Stawia się je zwykle z betonu komórkowego, ciepłej ceramiki oraz z keramzytobetonu.

Przy wyborze ścian jednowarstwowych warto znaleźć doświadczoną ekipę budowlaną. Specyfika ich stawiania wymaga wiedzy na temat sposobu wykonania charakterystycznych rozwiązań konstrukcyjnych, jak nadproża i wieńce.

Ściany jednowarstwowe nie są pozbawione jednak wad

Elementy, z których wykonuje się ściany jednowarstwowe nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Murowanie wymaga większej ostrożności. Ograniczamy nasze wydatki, ale pamiętajmy, że dobry budowniczy, to w tym przypadku podstawa – radzi Dominik Nawrocik.

Warto pamiętać, że ściany fundamentowe wykonane z jednej warstwy muszą być szersze niż dwuwarstwowe.

Ściany dwuwarstwowe

To najczęściej budowane ściany w Polsce. Zbudowane są z nośnego muru z ceramiki tradycyjnej lub ciepłej, betonu komórkowego, keramzytobetonu albo silikatów i ocieplenia z wełny lub ze styropianu.

sciana-dwuwarstwowa-rockwool
Ściana wuwarstwowa, fot.: Rockwool

Dużą zaletą ścian dwuwarstwowych jest ich odporność na błędy budowlańców. Wszystkie niedoskonałości można przykryć pod warstwą izolacji. Przed decyzją o wyborze ścian dwuwarstwowych warto pamiętać, że budynek powinien nieco osiąść przed mocowaniem warstwy izolacyjnej. Obowiązkowa przerwa między stawianiem warstwy nośnej a izolacyjnej pozwala na lepsze planowanie wydatków.

Ściany dwuwarstwowe dobrze izolują termicznie, można je wznosić w dwóch etapach – najpierw murowanie warstwy nośnej, potem zaś ocieplenie i wykończenie. Gwarantują też mniejszy – w porównaniu do ścian trójwarstwowych – koszt zarówno materiałów, jak i robocizny – mówi Andrzej Bartosiewicz, właściciel firmy AB Tech, podwykonawca ES Polska.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394