Wykończenia

Skrzynki sterownicze – skuteczna ochrona dla wrażliwych systemów

Za ich pomocą można zabezpieczyć elementy elektroniczne przed uszkodzeniem oraz zgromadzić wszystkie ich elementy w jednym miejscu – skrzynki sterownicze spełniają bardzo ważną funkcję w nowoczesnych systemach sterowania.

Dlaczego stosuje się skrzynki sterownicze?

Systemy sterowania, które obecnie wchodzą w skład wielu instalacji, wymagają właściwego zabezpieczenia. W tym celu stosowane są skrzynki sterownicze, które pozwalają na skuteczną ochronę swojego wnętrza przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Skrzynki sterownicze, które nazywane są również obudowami albo szafami, to rodzaj konstrukcji zewnętrznych, w których umieszczane są komponenty elektroniczne. Używane są one powszechnie w branży automatyki, zabezpieczając elementy sterownicze przed uszkodzeniem, ale mają także znacznie szersze zastosowanie w różnych obszarach przemysłu.

Różnorodność skrzynek sterowniczych pozwala na ich indywidualny dobór do konkretnej zawartości i miejsca montażu. Skrzynki mogą być także wykonane na indywidualne zamówienie.

Jak dobrać właściwą skrzynkę sterowniczą?

Dobór obudów przemysłowych na systemy sterownicze warunkowany jest wieloma czynnikami. Dobre skrzynki sterownicze powinny cechować się między innymi wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, co potwierdzają właściwe normy, ale także możliwością wygodnego montażu wszystkich elementów, które mogą wtedy skutecznie współpracować.

Do produkcji skrzynek sterowniczych stosowane są różne typy materiałów, w tym tworzywa sztuczne, stal malowana proszkowo, stal nierdzewna oraz stal kwasoodporna. Rodzaj materiału dobiera się zależnie od miejsca montażu skrzynki. Może mieć ona szczelną konstrukcję, co potwierdza spełnienie wysokich norm IP, gdy ma być zamontowana w miejscu narażonym na wilgoć, pyły.

Dostępne są także szafy wyposażone w układy wentylacyjne, grzewcze i klimatyzacyjne, co pozwala na uzyskanie optymalnych warunków pracy znajdujących się w nich komponentów.

Skrzynki dobiera się także pod kątem ich wyposażenia wewnętrznego, które w wielu przypadkach można zmieniać, aby uzyskać odpowiednią przestrzeń do zamontowania w niej wszystkich potrzebnych komponentów.

Szafy sterownicze – gotowe czy na zamówienie?

Szafa na komponenty sterownicze może być kupiona jako gotowa, co jest tańszą opcją, ale także można zlecić jej wykonanie na zamówienie. Druga opcja jest wprawdzie związana z wyższym kosztem, ale szafa może być wtedy indywidualnie dopasowana do wymagań projektowych, nawet w przypadku złożonych i nietypowych systemów.

Z ofertą gotowych szaf sterowniczych i tych realizowanych na zamówienie można zapoznać się bliżej online na stronach ich dostawców.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394