Stary dom przytulnie nowoczesny
Stary dom musiał zmienić się nie do poznania, żeby przyjąć w swoje progi nowych domowników. Architekt Marta Pala-Szczerbak zadbała jednak o to, żeby zaprojektowane, nowoczesne wnętrza nie zatraciły przytulnego charakteru sprzed remontu.
Dom należy do małżeństwa z trójką dzieci w wieku szkolnym. Odziedziczyli go po swoich rodzicach. Postanowili przywrócić mu dawny blask i dostosować przestrzeń do własnych potrzeb. Stronę wizualną i funkcjonalną projektu powierzyli architekt wnętrz Marcie Pali-Szczerbak z pracowni Minimoo. Dużą rolę w realizacji odegrała sieć salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian, która odpowiedzialna była za dostarczenie różnego rodzaju materiałów wykończeniowych, w tym podłóg drewnianych, farb, wykładzin itp.
Rewitalizacja rodzinnego domu okazała się być nie lada wyzwaniem dla właścicieli, projektantki i wykonawców. Remont trwał blisko 2 lata i objął m.in. burzenie ścian, zrywanie tynków i wymianę instalacji.
Dom przed przebudową miał zupełnie inny układ funkcjonalny, wiele pomieszczeń zostało powiększonych. Całkowicie zmieniliśmy poddasze, na którym zlikwidowaliśmy wszystkie ścianki, a następnie wydzielone zostały tylko 2 główne pomieszczenia, czyli łazienka wraz z garderobą oraz duża sypialnia – mówi architekt Marta Pala-Szczerbak.
Trzy kondygnacje (parter, piętro, poddasze) liczą łącznie 330 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Na parterze poza strefą wejścia i przedpokojem znajdują się trzy pokoje dzieci i dedykowana im wspólna łazienka. Nietypowo na piętrze zlokalizowana jest kuchnia, a ponadto pokój kinowy, sala bilardowa, która za sprawą obrotowego stołu przeobraża się w jadalnię, łazienka gościnna oraz pralnia. Poddasze to królestwo właścicieli. Do ich dyspozycji jest sypialnia połączona z biblioteką i gabinetem, garderoba i łazienka z przestronną, przeszkloną sauną. Całość wnętrza jest bardzo dobrze zaprojektowana pod względem funkcjonalnym. Dom wyposażony został w multiroom, ogrzewanie podłogowe, odkurzacz centralny oraz klimatyzację.
W sferze wizualnej zadaniem architektki było znalezienie złotego środka pomiędzy nowoczesnym wystrojem wnętrza, a jego domowym, przytulnym charakterem. Tło dla modernistycznych mebli, dekoracji i oświetlenia stanowi bardzo ciepłe w odbiorze – cegła, czekoladowy drewniany parkiet czy fantazyjnie upięte zasłony okienne. Domową aurę podkreślają również puszyste wykładziny w sypialniach gospodarzy i dzieci.
Właściciele postawili na naturalne, wysokiej jakości materiały wykończeniowe, w tym kamień, spieki kwarcowe włoskiej marki Laminam, ręcznie wyrabianą cegłę. Podłogę w domu zdobi piękny drewniany parkiet marki Nobifloor o nazwie 3810 Amsterdam Dark Brown. Wnętrza pomalowane zostały farbą ceramiczną Elite Ceramic 4090 kanadyjskiej marki Para Paints, która nie tylko elegancko prezentuje się na ścianie, ale jest również bardzo łatwa do utrzymania w czystości. We wszystkich sypialniach właściciele zdecydowali się na wysokiej klasy wykładziny podłogowe Epic Carpets, niezwykle miłe w dotyku, a zarazem bardzo trwałe.
Główną motywacją do remontu starego rodzinnego domu była chęć wygospodarowania oddzielnych pokoi dla dzieci, które dotychczas mieszkały razem. Dla właścicieli niezwykle ważne było funkcjonalne i pomysłowe zaaranżowanie pokojów dziecięcych, tak aby były one miejscem dostosowanym do nauki, ale i szalonej zabawy. Architektka Marta Pala-Szczerbak zastosowała niezwykle ciekawe, autorskie rozwiązanie dotyczące biurek. Maja one postać blatu wspartego z jednej strony nogą wyposażoną w rolki, a z drugiej opierającego się na prowadnicy wkutej i zamaskowanej w ścianie. Dzięki temu biurka można bez problemu przesuwać, aby dzieci miały więcej miejsca do zabawy. W pokojach chłopców uwagę zwracają samochodowe murale na ścianach, których autorem jest Kuba Wiśniewski.
Więcej informacji na temat pracy projektowej architekt Marty Pali-Szczerbak znaleźć można na stronie www.minimoo.pl, a oferta dekoracji ściennych i podłogowych salonów Dekorian dostępna jest na stronie www.dekorian.pl . Autorem zdjęć domu jest Piotr Lipecki