Chemia budowlanaMateriały ścienneProdukty ociepleniowe

System kotew do mocowania styropaniu

System kotew KlebeAnker do mocowania płyt styropianowych opracowany przez Baumit pozwala na precyzyjny montaż płyt do murów nośnych o osłabionej warstwie wierzchniej oraz do istniejącego już ocieplenia. Kotwy montażowe KlebeAnker Duplex 138 , nowość w ofercie firmy Baumit, to rozwiązanie umożliwiające nałożenie dodatkowej warstwy ocieplenia bez potrzeby usuwania starej i zarazem słabszych warstw termoizolacji.

mocowanie-styropianuBezspoinowy system dociepleń to jedna z najpopularniejszych metod na ocieplenie ścian zewnętrznych i tym samym możliwość poprawienia energooszczędności budynku. Zdarzają się jednak sytuacje, w których inwestor niepoprawnie przygotował podłoże, użył słabej jakości materiałów czy też zastosował za cienką warstwę termoizolacji i konieczna będzie naprawa ocieplenia. Kiedyś taka decyzja wymagała usuwania starej warstwy i przygotowanie od nowa podłoża pod ocieplenie ścian. Dziś, dzięki innowacyjnym kotwom montażowym KlebeAnker Duplex 138  firmy Baumit, możemy wykonać nową warstwę ociepleniową na starym, słabszym materiale.

Podwójne ocieplenie z technologią Baumit KlebeAnker Duplex 138

Kotwa montażowa KlebeAnker Duplex 138 opracowana służy do mocowania płyt dociepleniowych do istniejących już systemów ociepleń. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji kotwy, która pozwala na mocowanie nowej warstwy termoizolacji o grubości do 200 mm na istniejącej już warstwie o grubości do 50 mm.

Kotwy Baumit gwarantują minimalną głębokość zakotwienia 4 cm i można je stosować w betonie, cegle pełnej oraz cegle drążonej. Warto zaznaczyć, że kotwa KlebeAnker Duplex 138 została wykonana z poliamidu, średnica jej trzpienia wynosi 8 mm a długość aż 138 mm. Rozmiar ten pozwala na zużycie zaledwie 6 kotew na m².

Rozwiązanie, które proponuje firma Baumit, pozwala rozpocząć prace bez konieczności usuwania istniejących warstw izolacji, a co za tym idzie zmniejszyć koszt całkowity wykonania prac elewacyjnych. Warto także podkreślić, że stosowanie kotew montażowych KlebeAnker Duplex 138, w przeciwieństwie do tradycyjnych kołków, całkowicie eliminuje powstawanie mostków termicznych, oraz śladów kołków na gotowej elewacji (wyeliminowany jest efekt, zwany potocznie ”efektem biedronki”).

Montaż kotew KlebeAnker Duplex 138 krok po kroku

Przed przystąpieniem do prac konieczne jest przygotowanie podłoża tak, aby było czyste, nośne, suche, a także nieprzemarznięte, odpylone oraz oczyszczone z wykwitów i luźnych zanieczyszczeń. Warto podkreślić, że piaszczące tynki powinno się wzmocnić podkładem wgłębnym lub gruntem. Zanieczyszczone elewacje lub te porośnięte algami należy oczyścić środkiem renowacyjnym. Co więcej, delikatne nierówności podłoża można zniwelować warstwą zaprawy klejowej.

Przed montażem kotew KlebeAnker Duplex 138 należy zamocować profil cokołowy. Wskazane jest, aby zachować odstępy pomiędzy poszczególnymi kołkami mocującymi profil – około 30 cm.

Schemat mocowania kotew do podłoża jest następujący:

[badlist]

  • odstępy pomiędzy kotwami 40 x 40 cm,
  • odległość maksymalnie 10 cm od profilu cokołowego,
  • maksymalnie 10 cm od narożnika bądź załamania budynku, jak również otworów okiennych i drzwiowych.

[/badlist]

Dla wygody prac, najlepiej nanieść na podłoże schemat mocowania kotew (wg wytycznych jak wyżej), używając sznurka do znakowania, lub wyznacznika pionu Baumit AnkerLot.

Następnie konieczne jest wykonanie otworów montażowych o minimalnej głębokości 90 mm. Następnie w uprzednio przygotowanym otworze mocujemy kotwę i wbijamy w nią trzpień z tworzywa sztucznego. Na tak przygotowaną powierzchnię można montować płyty styropianowe za pomocą zaprawy klejowej.

Powinno się jednak pamiętać, że bezpośrednio przed klejeniem styropianu na osadzone w podłożu kotwy Baumit KlebeAnker Duplex 138 należy nałożyć placki kleju o grubości 10 – 20 mm. Co więcej klejenia trzeba dokonywać metodą „mokre na mokre”, czyli płyty ze świeżo naniesioną zaprawą klejową mocować na kotwach pokrytych również świeżą warstwą zaprawy. Następnie należy wykonać prace wykończeniowe (szpachlowanie styropianu oraz naniesienie warstwy wyprawy wierzchniej), które pozwolą uzyskać estetyczny wygląd budynku.

Bezspoinowy system ociepleń pozwala nie tylko zmniejszyć rachunki za energię cieplną, ale także sprawia, że nasz dom przybierze zupełnie inny – piękniejszy wygląd. Kotwy montażowe Baumit  KlebeAnker Duplex 138 do mocowania płyt termoizolacyjnych  sprawią, że ocieplenie zamontowane na istniejącym już systemie ociepleń pozostanie w idealnym stanie przez wiele lat i będzie chroniło ściany budynku przed niszczącym działaniem alg i bakterii, uszkodzeniami mechanicznymi czy kapryśną aurą.

mocowanie-styropianu-1

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394