Budowaelewacje, tynki zewnętrzne, fasadyPolecamyPoradnik

Termomodernizacja przed zimą – czy warto?

Termomodernizacja to znaczny wydatek, dlatego wielu właścicieli domów decyduje się przeprowadzić te prace w dwóch sezonach budowlanych – jesienią przyklejany jest styropian, wiosna wykańczana jest elewacja.

fot.: Baumit

Czy podzielenie termomodernizacji na dwa etapy i dwa sezony budowlane to dobry pomysł?

Decyzję każdy powinien podjąć sam. My zwracamy tylko uwagę na kilka ważnych aspektów tychże prac.

[checklist]

  • Styropian pod wpływem promieni UV, zmiennych temperatur i działania kwaśnych deszczy zżółknie i straci swoją sprężystość, a przez to stanie się bardziej kruchy i podatny na uszkodzenia. Niezabezpieczony styropian może zostać zdewastowany również przez ptaki lub gryzonie, które szczególnie w przypadku srogiej zimy mogą poszukiwać w tej warstwie schronienia. Należy zatem odpowiednio zabezpieczyć go siatką zatopioną w zaprawie klejowo-szpachlowej.

[/checklist]

[checklist]

  • Warto pamiętać, że klejowa powłoka jest niezwykle chłonna i w jej głąb będzie przedostawać się woda spływająca po ścianach. Sporym zagrożeniem są też niskie temperatury, które mogą rozsadzać zawilgocone płyty. Aby temu zapobiec warto zagruntować powłokę i tym samym zmniejszyć chłonność podłoża.

[/checklist]

[checklist]

  • Jeśli rozpoczynamy termorenowację domu i wiemy, że będzie ona prowadzona w dwóch etapach, można ustawić rusztowania osłonięte siatką, która będzie chronić ściany budynku przed nadmiernym zawilgoceniem, przegrzaniem czy przemrożeniem. Dużą rolę odgrywa tutaj aspekt finansowy, ale czasami warto zwiększyć budżet na termorenowację niż za kilka lat przystępować do naprawy elewacji.

[/checklist]

Co może się stać, jeśli nie zabezpieczymy styropianu na zimę?

Styropian ułożony na elewacji ma na celu zmniejszenie strat ciepła w domu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia na zimę tej warstwy może spowodować, że izolacja w przyszłości nie spełni oczekiwań inwestora – ściana może być po prostu mniej ciepła.

Wykonanie termorenowacji budynku w dwóch etapach nie będzie wiązało się z żadnymi konsekwencjami w przypadku, kiedy przerwa pomiędzy klejeniem styropianu, a wykonaniem warstwy wierzchniej nie będzie dłuższa niż kilka miesięcy. Przy planowaniu należy wziąć pod uwagę to, że wiosną, gdy wzrosną temperatury, trzeba będzie kontynuować prace. Bardzo ważne jest wtedy odpowiednie sprawdzenie stanu elewacji po zimie. Ewentualne uszkodzenia należy naprawić, a ubytki wypełnić tak, aby w przyszłości te miejsca nie były widoczne nie miały wpływu na efekt końcowy.

Warto także pamiętać, że po zimie ściany muszą wyschnąć, aby warstwa wykończeniowa dobrze przylegała do podłoża. Wilgoć to idealne środowisko do rozwoju glonów i mikroorganizmów, które będą atakować fasadę. Odparowanie nadmiaru wody ze ścian pozwoli wyeliminować problem nieestetycznych wykwitów.

źródło: Baumit

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394