Budowa

Tynki cementowo-wapienne i ich zastosowanie

W przeciwieństwie do tynków gipsowych, tynki cementowo-wapienne są cięższe. Trzeba również umieć je nałożyć. Czy to jednak oznacza ich gorszą jakość? Zdecydowanie nie! Po prostu sposób ich stosowania i nakładania jest zupełnie inny. Kiedy wykorzystuje się ten rodzaj tynków?

Kiedy na ścianach stosuje się tynki cementowo-wapienne?

Na rynku budowlanym produktów zdecydowanie nie brakuje. Wręcz przeciwnie, ciągle pojawiają się nowości. Na Śląsku dużą popularnością cieszą się tynki gipsowe w Dąbrowie Górniczej. Także inne rodzaje tynków są cały czas udoskonalane. Nie inaczej jest w przypadku tynków cementowo-wapiennych, które mają najlepszą jakość.

Tynki cementowo-wapienne mają długą tradycję stosowania. Obecnie są nieco wypierane we wnętrzach przez tynki gipsowe. Jednak są one niezastąpione w przypadku elewacji budynków z murowanymi ścianami jedno i trójwarstwowymi. W tym przypadku wybór jest podyktowany faktem, że tylko ten rodzaj jest dostatecznie odporny na warunki atmosferyczne i ich dużą zmienność.

Jakie są zalety kładzenia tynków cementowo-wapiennych?

Tynki cementowo wapienne nie dają takiego samego efektu gładkości co tynki gipsowe. Aby im dorównały, na wierzchnią warstwę kładzie się jeszcze gładź gipsową. Z drugiej jednak strony mają one wiele zalet, przede wszystkim dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Tynki te są twardsze.

Wielu fachowców ogłasza się nadal do kładzenia tynków cementowo-wapiennych w Częstochowie i innych miastach. W porównaniu do tynków gipsowych, tutaj trzeba mieć o wiele większe doświadczenie. Sama praca także jest cięższa. Współcześnie nie trzeba jednak ich przygotowywać samodzielnie, ponieważ wykorzystuje się gotową zaprawę w workach.

Tynki cementowo-wapienne są nieodzowne w przypadku niektórych prac budowlanych. Nie mają sobie równych przy zabezpieczaniu elewacji. Dają twardą, odporną na zewnętrzne warunki osłonę, a więc wytrzymają dłużej w dobrym stanie technicznym.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394