Poradnik

Układanie płytek ceramicznych. Jak zrobić to samodzielnie?

Układanie płytek ceramicznych. Jak zrobić to samodzielnie? fot.: DremelRemont łazienki nie musi wiązać się wysokimi kosztami, jeśli tylko samodzielnie zdecydujemy się na układanie płytek ceramicznych.

Jeżeli płytki ceramiczne w łazience są już stare, popękane lub nie pasują kolorystycznie do nowego wyposażenia, w szybki i prosty sposób usunąć, a następnie wymienić na nowe. Płytki warto również wymienić, gdy chcemy wprowadzić do łazienki inny kolor ścian.

Podpowiadamy, jak krok po kroku przygotować i zaplanować układanie płytek ceramicznych.

Układanie płytek ceramicznych – jakie narzędzia okażą się pomocne?

Niewątpliwie do prac wykończeniowych przydadzą się narzędzia takie jak: piła ręczna, tarcza do cięcia płytek ceramicznych i prowadnica krawędziowa. Warto wykorzystać także ręczną piłę do cięcia porcelanowych płytek podłogowych.

 

wymiana-plytek-1 wymiana-plytek-2
Przygotuj powierzchnię – w pierwszej kolejności usuń za pomocą młotka i dłuta stare płytki, a następnie wyszlifuj ją, aby była gładka. Jeżeli jest to konieczne, wyrównaj powierzchnię ściany, ponieważ musi być idealnie równa, aby można było prawidłowo ułożyć na niej płytki. Wymierz ścianę i określ rozmiar płytek, aby przygotować plan ich ułożenia. Wyznacz środek ściany i od niego zacznij układanie płytek.  Posuwaj się ku zewnętrznym krawędziom ściany, aby ewentualne docięcia płytek z każdej strony były symetryczne.
wymiana-plytek-3 wymiana-plytek-4
Przed rozpoczęciem układania płytek zdemontuj spłuczkę podtynkową, aby móc ułożyć płytki do samego otworu na spłuczkę. Rozprowadź równomiernie na ścianie warstwę kleju. Układaj dokładnie nowe płytki, pamiętając o rozpórkach, aby odstępy między wszystkimi płytkami były jednakowe. Użyj piły ręcznej, prowadnicy krawędziowej i diamentowej tarczy do cięcia płytek i dotnij pozostałe płytki, aby wpasować je przy krawędziach, w rogach, wokół otworu na spłuczkę, za toaletą itp.
wymiana-plytek-5 wymiana-plytek-6

Ułóż przycięte kawałki płytek.

Na koniec wypełnij fugi. Po ich wyschnięciu wykonaj pozostałe prace, np. przykręć uchwyt na papier toaletowy. Polecamy użycie uchwytu przytwierdzanego na przyssawkę, aby uniknąć wiercenia otworów. Gotowe!

źródło: Dremel

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394