Wprowadzenie natury do wnętrza, czyli styl organiczny
Piękno natury już od wieków stanowiło źródło inspiracji w różnych dziedzinach sztuki. Już od dawna muzycy czerpali z niej natchnienie, malarze eksponowali na swoich dziełach, natomiast poeci przelewali jej piękno na papier. Nie ma się co dziwić. Korzystanie z uroków natury to sama radość, która niesie za sobą wiele korzyści. W obecnych czasach natura także jest inspiracją nie tylko w dziedzinie sztuki. Designerzy i projektanci inspirują się nią i wprowadzają w swoich aranżacjach wnętrz. Również w polskich domach coraz częściej można spotkać wzory o naturalnych formach i kształtach, które przejawiają styl organiczny.
Gdy obecnie świat pędzi z postępem technologicznym mogłoby się wydawać, że piękno natury nie będzie stanowiło natchnienia dla artystów. Jednak nic bardziej mylnego. To właśnie obecny wszędzie przepych technologiczny sprawia, że potrzebujemy od tego odpocząć. To właśnie natura jest pewnego rodzaju odskocznią. Designerzy oraz projektanci próbują wprowadzić naturę do wnętrz za pomocą elementów użytkowych i dodatków w stylu organicznym.
Charakterystyka stylu organicznego
Kształty owalne, bez kantów oraz ostrych krawędzi charakteryzują styl organiczny. To tak zwane biomorficzne kształty, nawiązujące do form występujących naturalnie w przyrodzie. Łagodne kształty oraz linie stwarzają efekt lekkości oraz uspokajają wzrok, dotyczy to także mebli dużych i masywnych. Proste i harmonijne formy świetnie oddziałują na psychikę człowieka oraz poprawiają samopoczucie. Natomiast kanty oraz ostre krawędzie mają negatywny wpływ oraz rozpraszają uwagę. Producenci dodatków, przedmiotów użytkowych oraz mebli charakterystycznych dla stylu organicznego, głównie wykorzystują materiały, które można modelować, czyli plastyczne np. stal, tworzywa sztuczne, szkło oraz drewno gięte. Przede wszystkim to drewno gięte nawiązuje do natury. Modnymi dodatkami inspirującymi się stylem organicznym jest np. stolik zrobiony z pnia drewna, czy podstawki pod szklanki z plastra drewna z widocznymi słojami.
Styl organiczny nawiązuje do natury, dlatego tak jak natura nie posiada ograniczeń, tak samo w stylu organicznym stylistyka wnętrza tworzy spójną całość.
Kolory natury
Odpowiednie kolory w stylu organicznym są równie ważne co łagodne, harmonijne kształty. Powinny być nieco neutralne i oczywiście inspirowane przyrodą. Typowe dla tego stylu kolory to beże, biele, a także brązy i czernie przełamane odcieniami zieleni i czerwieni. W bardziej nasyconych kolorach występują zazwyczaj akcesoria i dodatki. Rzadziej spotykane są kolory pastelowe, które jednak doskonale współgrają z opływowymi kształtami, podkreślając lekkość i subtelność wnętrza.
Naturalne oświetlenie
Zastosowanie odpowiednich kolorów, dający efekt harmonii podkreśli naturalne oświetlenie, dlatego okno powinno być jak największe. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dużych, jasnych okien lub całych przeszklonych ścian. Bardzo dobrym pomysłem będą także przesuwne drzwi tarasowe, które połączą wnętrze z ogrodem.
Jakie dodatki
Roślinność to jeden z głównych elementów we wnętrzach w stylu organicznym. Na dodatkach również będą mile widziane akcenty nawiązujące do natury. Jednak nie należy przesadzać, ponieważ styl ten nie znosi przepychu.