malowanieWykończenia

Wybieramy kolor ścian

Urządzając dom czy mieszkanie, radzimy sobie z wieloma elementami. Jednak, kiedy musimy wybrać kolor do mieszkania, ogarniają nas wątpliwości. Aby nie popełnić błędu, kierujmy się kilkoma prostymi zasadami.

wybieramy-kolor-scian

Wybór koloru jest bardzo trudny. Pod żadnym pozorem nie można podejmować takiej decyzji pod wpływem chwili. Pamiętajmy, że kolor zostaje z nami na długo i od tego, na jaki się zdecydujemy, zależy klimat i charakter domu. Najpierw dokładnie się zastanówmy, jak ma wyglądać nasze mieszkanie, żebyśmy czuli się w nim dobrze i komfortowo.

Jesteśmy bardzo czuli na to, w jakich wnętrzach mieszkamy. Dlatego właśnie kolor jest tak istotny. Zaczynamy eksperymentować, a nie ma nic gorszego, jak nieprzemyślane decyzje kolorystyczne. Trzeba pomyśleć, że do tego wnętrza wejdą elementy jego wyposażenia i zamieszkają w nim ludzie. Chcąc zachować w nim harmonię, postawmy na kolory stonowane, które nie będą konkurencją dla elementów, wypełniających potem wnętrze – mówi Marta Hubka, doradca ds. aranżacji wnętrz, Parku Handlowego Bielany.

O czym pamiętać

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że świadome operowanie kolorem pozwala jednocześnie zatuszować wady i uwypuklić zalety wnętrza. Zwróćmy uwagę, że odcienie kolorów zmieniają w zależności od oświetlenia, faktury ścian i wymiarów.

Próbki kolorów dostępne w sklepach są bardzo złudne i nie jesteśmy w stanie określić, jak kolor zachowa się na dużej płaszczyźnie. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że duże płaszczyzny inaczej pochłaniają światło. Jeżeli powierzchnia, którą malujemy, jest np. położona naprzeciwko okna, to kolor na próbce, którą oglądaliśmy, nijak się będzie miał do tego, jaki efekt osiągniemy. Trzeba pamiętać, że kolor bardzo różnie się zachowuje, w zależności od pomieszczenia, intensywności światła, pory dnia. Wybierając go wieczorem, należy pamiętać, że w świetle będzie on mocniejszy, a w dzień spokojniejszy i mniej intensywny – mówi Marta Hubka.

Pod uwagę należy wziąć także barwę sufitu i ścian oraz wyposażenie wnętrza – meble, drobiazgi, tkaniny, podłogi itd. Staranny dobór wszystkich elementów zaowocuje pięknym, stylowym wnętrzem, pozytywnie wpływającym na domowników.

Właściwości kolorów

Kolor daje nam wiele możliwości, jedną z nich jest optyczne korygowanie przestrzeni. Za pomocą barwy możemy je zmniejszyć lub powiększyć.

Jeżeli zaś mówimy o zasadach, jakie kolory pomniejszają, a jakie powiększają wnętrze, to mamy jedną. Wszystkie jasne, pastelowe odcienie powiększają, a ciemne zmniejszają. Przy dobieraniu kolorów, należy wziąć pod uwagę to, że nie nudzą się jedynie kolory stonowane i neutralne – mówi Marta Hubka.

Z kolei ostre kolory mogą wprowadzać optyczny niepokój, a tym samym źle działać na naszą psychikę. Są gamy kolorystyczne, które działają kojąco (biele, błękity – używane, np. w szpitalach) i takie, które drażnią.

Dlatego tam, gdzie chcemy by człowiek czuł się dobrze, używa się spokojnej, pięknej gamy, a tam gdzie chcemy, by przebywał krótko, używa się mocnych, ostrych kolorów. Jedno jest pewne. Kolor ma ogromny wpływ na człowieka i wybierając go powinniśmy być spokojni i mieć pogodny stan ducha – podsumowuje Marta Hubka.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394