Wybieramy nowoczesne oświetlenie do kuchni i jadalni
Podczas urządzania kuchni i jadalni należy pamiętać o tym, jak istotnym elementem jest oświetlenie. Kuchnia jako serce domu, poza spełnianiem funkcji praktycznej, musi również być miejscem, w którym cała rodzina będzie przyjemnie spędzać wspólne chwile.
Nowoczesne oświetlenie kuchni i jadalni
Obecne trendy bazują na zapewnieniu kilku źródeł światła w pomieszczeniu kuchennym.
- Pierwszym z nich jest główne, sufitowe.
- Drugie oświetla stanowiska pracy.
- Trzecie to tak zwane światło nastrojowe, nadające pomieszczeniu pożądany klimat.
Duże znaczenie ma teraz energooszczędność posiadanego sprzętu, wybieramy więc zwykle ten rodzaj oświetlenia, który będzie pod tym względem najkorzystniejszy. Jeśli chodzi o formę, królują proste, zamknięte kształty i jasne kolory. Świetnie wyglądać będą więc wszelkiego rodzaju kule, elipsy, sześciany, prostopadłościany.
Górne światło w kuchni
W tym przypadku mamy do czynienia z głównym źródłem światła w pomieszczeniu. Dobrze jest, jeśli jego włącznik znajduje się najbliżej drzwi, czyli tak, byśmy mogli go dosięgnąć tuż po przekroczeniu progu i nie błądzić po omacku. Najczęstszym rozwiązaniem są tu sufitowe lampy do kuchni, które rozprowadzają światło równomiernie. Inna opcja to halogeny na szynach, pozwalające na ustawianie kierunku światła i kąta, pod którym ma padać.
Oświetlenie blatów i stołu
Kuchnia to pomieszczenie, w którym dobre oświetlenie stanowiska pracy jest niezwykle istotne. Tu nie ma miejsca na cienie, a wszystko musi być doskonale widoczne, dlatego źródło światła powinno znajdować się tuż nad blatem, a nie za plecami stojącej przy nim osoby. Od tego zależy nasz komfort i bezpieczeństwo.
Podczas aranżacji nowoczesnych wnętrz warto zaplanować oświetlenie podszafkowe. Reflektory oraz taśmy typu LED zużywają minimum energii, dając maksimum światła. Dzięki temu, że taśmy są szczelne, mogą być bezpiecznie instalowane również nad zlewozmywakiem, a dodatkowo ich montaż nie powinien stanowić problemu nawet dla amatora.
Światło nastrojowe
W kuchni spędzamy mnóstwo czasu i często zaglądamy do niej nie tylko w ciągu dnia, lecz także wieczorem i w nocy. Kiedy zadbamy o odpowiednie światło dodatkowe, będzie ono pełnić kilka ważnych funkcji. Pierwsza z nich to funkcja dekoracyjna, dzięki której pomieszczenie nabierze wyjątkowego klimatu, a przebywanie w kuchni stanie się bardziej przyjazne.
Jednocześnie światło tego typu pozwoli nam zaoszczędzić energię. Montując diody typu LED, które pracują nawet do 20 lat, zużywając do 85% mniej prądu niż żarówki tradycyjne, możemy sobie pozwolić na to, by świeciły się wiele godzin w ciągu dnia. Wchodząc do kuchni na chwilę, by coś odstawić lub znaleźć, nie musimy już zapalać górnej lampy.
Delikatne oświetlenie np. w gablotkach czy pod szafkami, do tego szperacze we wnętrzach szafek i szuflad to bardzo praktyczne, a zarazem klimatyczne rozwiązania. Tutaj ciekawym pomysłem jest oświetlenie kuchenne od IKEA, gdzie dostaniemy wiele ciekawych gadżetów, praktycznych, a zarazem nadających wnętrzu wyjątkowości.
W sklepach mamy również duży wybór oświetlenia, również do jadalni. W części jadalnej możemy użyć lampy stołowej, która poza tym, że oświetla nam stół, ma walory dekoracyjne. Do wyboru są zarówno takie o prostej budowie, jak i te o ciekawej, wręcz artystycznej formie.
Oświetlenie do kuchni to z pewnością temat wymagający dobrego planowania. Remont czy reorganizacja tego pomieszczenia jest jednym z najbardziej pracochłonnych i wymagających dużego nakładu czasu, dlatego zwykle liczymy się z faktem, że aranżacja kuchni pozostaje nam jedna na długie lata. Ważne jest zatem, aby była praktyczna, a jednocześnie przyjemna dla oka.