BudowaMateriały ścienneocieplenie ścianProdukty ociepleniowe

Wybór dobrego styropianu pozwoli na lata obniżyć koszty eksploatacji budynku

Czy kogoś może dziwi  fakt, że styropian jest najczęściej wybieranym materiałem termoizolacyjnym w naszym kraju? Raczej nie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że oferta produktowa na rynku jest bardzo rozbudowana, a dostępne płyty, choć z wyglądu podobne, mogą znacznie różnić się parametrami.

styropian

Decyzja o zakupie określonego styropianu zaważy na skuteczności ocieplenia i kosztach eksploatacji budynku, dlatego powinna być podjęta w oparciu o konkretne argumenty.

styropian-1Oto kilka prostych zasad, którymi warto kierować się  przed i w trakcie zakupu styropianu. Przed podjęciem decyzji, warto dowiedzieć się więcej na temat materiału, jakim jest styropian. Nieocenionym źródłem wiedzy jest tutaj serwis Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu: www.producencistyropianu.pl oraz strona Programu Gwarantowany Styropian, promująca styropiany wysokiej jakości: www.gwarantowanystyropian.pl Znajdziemy tam zalecenia dotyczące minimalnych parametrów styropianu do poszczególnych zastosowań, narzędzia wstępnej weryfikacji jakości styropianu, listy producentów, którzy biorą udział w Programie „Gwarantowany Styropian” i wiele innych, przydatnych informacji.

Najważniejsze przy wyborze styropianu jest dokładne sprawdzenie jego parametrów, które znajdują się na etykiecie. Od tego, jakie cechy ma produkt oraz – czy są one rzeczywiście spełnione, zależy skuteczność ocieplenia. Właśnie dlatego warto dokładnie zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu produktu, a ewentualne wątpliwości wyjaśni  ze sprzedawcą. Poniżej kilka wskazówek dotyczących tego, co powinno przykuć naszą uwagę na etykiecie.

styropian-2λD – Planując ocieplanie ścian, warto zwrócić uwagę na wartość współczynnika przewodzenia ciepła (lambda), który informuje o izolacyjności produktu. Ważny i miarodajny jest jedynie współczynnik deklarowanyD). Część producentów posługuje się marketingowymi oznaczeniami współczynnika przewodzenia ciepła, które mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech wyrobu. Zalecana wartość „lambdy” dla styropianu do ocieplania ścian to nie więcej niż 0,040.  Styropian o wyższym współczynniku przewodzenia ciepła może nie zapewnić oczekiwanych oszczędności energii i kosztów ogrzewania.

CS (10) – Wybierając styropian do ocieplania dachów i podłóg, należy pamiętać o twardości styropianu na etykiecie opisanej za pomocą CS (10) – poziomu naprężenia ściskającego. Zalecana minimalna wartość CS(10) dla wyrobów na podłogi to co najmniej 80 kPa. Styropian o niższej twardości może nie zabezpieczyć naszych płytek i posadzek przed pękaniem.

Minimalna waga – Ponieważ oba opisane parametry są pochodną gęstości, w każdym przypadku, przed zakupem należy sprawdzić wagę styropianu. Zasada jest prosta: im  cięższy będzie styropian, tym lepsze będą jego właściwości termoizolacyjne i wytrzymałościowe. Waga paczki styropianu powinna odpowiada tej podanej w tabeli na stronie www.gwarantowanystyropian.pl/tabele_minimalnych_wag.
Stwierdzenie odstępstwa – zwłaszcza wysokiego – powinno byćsyg nałem, że wyrób może nie spełniać deklarowanych parametrów.

Minimalna waga styropianu nie jest cechą wymaganą na etykiecie. Można ją znaleźć na wyrobach Uczestników Programu „Gwarantowany Styropian”. Czytelna i zrozumiała również dla klientów niezwiązanych z branżą budowlaną dodatkowa tabela wielkości 10x 30 cm, zawierająca najważniejsze cechy styropianu oraz jego minimalną gęstość, umożliwi sprawdzenie wyrobu bezpośrednio na rynku oraz porównanie różnych wyrobów i producentów.

styropian-6

Test – jak sprawdzić jakość styropianu?

Test jakości styropianu sprowadza się do 3 kroków. Do jego przeprowadzenia potrzebna będzie waga, jednak  większość dobrych hurtowni udostępnia ją bez problemów. Z powodzeniem można też użyć wagi łazienkowej lub bagażowej.

[badlist]

  • Krok 1.  Sprawdź objętość paczki: Na etykiecie lub folii wyrobu należy sprawdzić, jaką objętość ma 1m³ styropianu danego typu. Zwykle jest to 0,3 m³.
  • Krok 2. Zważ paczkę styropianu: Należy zważyć paczkę i porównać wynik z wagą zalecaną.
  • Krok 3. Porównaj wynik ważenia z zaleceniami z tabeli: Wynik tego prostego rachunku trzeba porównać z minimalną wagą danej odmiany warunkującą zgodność parametrów wyrobu z deklaracją.

[/badlist]

Tabelę wskazującą minimalne wagi dla występujących na polskim rynku odmian styropianu możecie pobrać ze strony PSPS: http://gwarantowanystyropian.pl/tabele-minimalnych-wag/. Minimalną wagę wyrobów Producentów uczestniczących w programie jakości znajdziemy na samych paczkach.

styropian-5 styriopian-4styropian-7

Przykład obliczeń

Z powyższej tabeli wynika, że 1m³ styropianu odmiany EPS 040 powinien ważyć co najmniej 12,5 kg. Stąd, jeżeli paczka tego styropianu o objętości 0,3 m³ jest lżejsza niż 3,75 kg to jakość tego styropianu może budzić wątpliwości.

[infobox color=”grey”]Warto korzystać z tabeli minimalnych wag i zabrać ją ze sobą na zakupy. Pozwoli to upewnić się, że inwestujemy pieniądze w wyrób pełnowartościowy.[/infobox]

Porównaj oszczędności

Warto pamiętać, że styropian styropianowi nie równy i tylko ten o odpowiednich właściwościach należycie spełni swoją rolę. Sprawdzając parametry styropianu i ważąc paczkę, można upewnić się, że za okazyjną ceną nie kryje się wyrób niepełnowartościowy. Inwestycja w dobry styropian zwróci się z nawiązką, bo pozwoli obniżyć koszty eksploatacji budynku na wiele kolejnych lat. Wysokość oszczędności płynących z zastosowania różnych rodzajów styropianów dostępnych na rynku można porównać, posługując się kalkulatorem jakości styropianu na stronie www.producencistyropianu.pl

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394