Wykończenie podłóg – praktyczne i często nietypowe rozwiązania
Różnorodność rozwiązań dotyczących aranżacji wnętrz w domach jednorodzinnych często przyprawia inwestorów o zawrót głowy. Nigdy do końca nie wiadomo, w jakim stylu oraz jakich materiałów użyć do zorganizowania sobie przestrzeni mieszkalnej. Kiedy tradycyjne opcje są dla nas nudne i nie wprowadzają żadnej unikatowości do naszych czterech ścian, warto sięgnąć po bardziej nietypowe rozwiązania.
W poniższym wpisie przyjrzymy się nieco bliżej podłogom, które pomimo swojej niezbyt dużej popularności, zdołały podbić serca wielu domowników. Rozwiązania mało tradycyjne, choć bardzo użyteczne są w dzisiejszych czasach numerem jeden dla osób decydujących się na wznoszenie jakichkolwiek obiektów budowlanych.
Posadzka z żywicy epoksydowej – znakomita forma podłoża do domu
Niegdyś różnego rodzaju posadzki kojarzono wyłącznie z zakładami produkcyjnymi czy halami magazynowymi. W późniejszym czasie zaczęto budować galerie handlowe i inne obiekty użytku publicznego, w których ten typ podłoża również świetnie spełniał swoją funkcję. Z uwagi na dobre właściwości tych materiałów, dopiero niedawno zdecydowano się używać posadzek żywicznych w domach jednorodzinnych.
Podłoża te cechuje ogromna wytrzymałość i przede wszystkim trwałość. To alternatywa dla chociażby parkietu, który pod wpływem zbyt wysokiej temperatury czy podwyższonego poziomu wilgoci może zmieniać swój kształt i wymiary, a w konsekwencji zacząć skrzypieć i gnić. Posadzki żywiczne pozwalają uzyskać jednolitą płaszczyznę podłoża w każdym wnętrzu, bez konieczności tworzenia różnego rodzaju połączeń. To bardzo eleganckie i przede wszystkim łatwe w uzyskaniu rozwiązanie, odporne na zarysowania i świetnie prezentujące się przez długie lata.
Płytki bezfugowe – czy to dobre rozwiązanie na podłoże?
Fenomen płytek bezfugowych zdołano zaobserwować już kilka lat temu. To innowacyjne rozwiązanie, cieszące się popularnością nie tylko wśród projektantów czy architektów, ale też u osób zajmujących się samym kładzeniem kafelków. Stosowane na coraz częściej płytki bezfugowe nie stały się popularne wyłącznie z uwagi na swoją nietypową estetykę. Cechą przemawiającą za ich użyciem jest przede wszystkim brak konieczności wykonywania szczelin na fugi, które w późniejszym czasie stają się mocno zanieczyszczone. Specjalna struktura takich wyrobów pozwala na zachowanie równych krawędzi i umożliwia precyzyjne przyleganie do siebie poszczególnych kafelków. Do zalet takiego rozwiązania trzeba zatem zaliczyć łatwość czyszczenia, odporność na wilgoć oraz w niektórych przypadkach optyczne powiększenie przestrzeni.
Blacha ryflowana – industrialna forma wykończenia podłoża
Trzeba przyznać, że niewielka liczba inwestorów decyduje się na wykończenie swojej posadzki blachą ryflowaną. To rozwiązanie bardzo odważne, choć w ostatecznym rozrachunku budzące spory podziw i mogące cieszyć oko każdego, kto odwiedzi nasz dom. Zazwyczaj używa się w tym celu arkuszy blachy o grubości około 2 mm, które łączy się ze sobą w specjalny sposób. Zaletą takich podłóg jest bez wątpienia bezpieczeństwo. Jak wiadomo, są to wyroby odporne na ogień czy uderzenia, więc nie ma najmniejszej możliwości uszkodzenia ich podczas upuszczenia dowolnego przedmiotu.