Polecamy

Zabezpiecz mieszkanie przed letnim słońcem. Podpowiadamy, jak zamocować rolety wewnętrzne

Rolety są efektowną ozdobą mieszkań i praktyczną alternatywą dla tradycyjnych zasłonek i firan, tak uwielbianych przez nasze babcie i mamy. Nie tylko dekorują wnętrze, ale też chronią przed słońcem oraz ciekawymispojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Po wyborze odpowiedniego modelu dopasowanego do aranżacji przychodzi czas na montaż. Podpowiadamy, jak w kilku krokach poprawnie zamontować rolety wewnętrzne, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem i funkcjonalnością.

Zadaniem osłonokiennych jest przede wszystkim ochrona przed zbyt intensywnym światłem, docierającym do wnętrz podczas letnich upałów. Dzięki nim możemy regulować jego natężenie i tym samym zapobiegać zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczeń. To jeden z czynników gwarantujących odczuwanie komfortu termicznego wewnątrz obiektów. Rolety doskonale sprawdzają się w nowoczesnych, minimalistycznycharanżacjach. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów, które łatwo dopasujemy do stylu, w jakim jest urządzone mieszkanie: od klasycznych – w kasecie lub bez, zwijanych, plisowanych, rzymskich i ostatnio bardzo popularnych rolet typu noc/dzień.

Jak zamontować roletę na ścianie?

Najbardziej bezpiecznym sposobem zamocowania rolety jest montaż w ścianie. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku dużych powierzchni i wnęk okiennych. Dzięki tej metodzie zyskamy gwarancję, że roleta będzie pewnie przytwierdzona do podłoża i nie spadnie w najmniej oczekiwanym momencie, robiąc krzywdę domownikom.

Aby zamontować klasyczną roletę z kasetą, trzeba przygotować zestaw potrzebnych narzędzi, takich jak poziomica, linijka lub miarka, ołówek, wiertarka, wkrętak ręczny oraz kołki i śruby. Roletę możemy mocować na dwa sposoby: wewnątrz lub na zewnątrz wnęki okiennej. W pierwszym przypadku roleta powinna być szersza od ościeżnicy okiennej o ok. 4 cm. Jeśli podejmiemy decyzję o montażu na zewnątrz, szerokość rolety powinna być większa o ok. 20 cm od szerokości okna. W pierwszym kroku musimy zaplanować rozmieszczenie rolety na ścianie. W tym celu używamy poziomicy, miarki i ołówka. Odmierzamy równe odległości rolety od obydwu krawędzi okna lub wnęki okiennej i zaznaczamy punkty montażu dołączonych do zestawu uchwytów. W tym miejscu warto przyłożyć roletę do narysowanych punktów,żeby sprawdzić, czy po rozłożeniu nie będzie ona przeszkadzała w otwieraniu okna.

Kolejną czynnością jest wywiercenie otworów w wyznaczonych miejscach, w które należy włożyć dopasowanemocowanie. Aby kupić odpowiednie, trzeba wiedzieć, z jakim rodzajem ściany mamy do czynienia, tak aby w konsekwencji jej nie uszkodzić. W przypadku podłoża mieszanego lub w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, co kryje się za warstwą tynku, sprawdzą się kołki uniwersalne.

Montaż rolety w ścianie możebyć znacznie łatwiejszy i bardziej bezpieczny, jeśli użyjemy specjalistycznych kołków.Jeśli nie wiemy, z czego została wykonana ściana, warto zaopatrzyć się w uniwersalne dyble, które znajdują szerokie zastosowanie we wszystkich podłożach budowlanych. Dobrym przykładem jest DUOPOWER z oferty fischer Polska, składający się z dwóch różnych komponentów, co wpływa na ich różnorodne właściwości: rozpieranie, składanie i zapętlanie. Umożliwia to stosowanie kołka w dodatkowych podłożach i uzyskiwanie w nich najwyższych nośności. DUOPOWER można stosować zarówno z wkrętami do drewna, wkrętami do płyt wiórowych, a także ze śrubami dwugwintowymi. Aby dobrze oszacować ich długość, należy dodać do siebie długość wybranego kołka, grubość mocowanego elementu oraz średnicęwkręta.Dzięki stosunkowo niewielkiej długościkołka DUOPOWERdomowe pracemontażowe przebiegają szybciej i to bez koniecznościgłębokiego wiercenia– mówi Kamil Burkacki, dyrektor ds. technicznych fischer Polska.

Po zakotwieniu odpowiedniego kołka przykładamy do ściany uchwyty i przy użyciu dopasowanych śrub i śrubokręta mocujemy je do powierzchni. Ważne, żeby przed przykręceniem drugiego uchwytu sprawdzić raz jeszcze linijką miejsce mocowania. Na tak zamontowanych uchwytach nasadzamy kasetę. Dalej na dołączonym do zestawu łańcuszku umieszczamy dolne i górne blokady zwijania rolet.  Aby podczas korzystania z rolety dolny profil znajdował się zawsze na odpowiednim poziomie, nakładamy na łańcuszek ograniczniki, które będą blokowały roletę. Dzięki nim dolny profil nie będzie wsuwać się pod wałek, a zatrzyma się tuż pod nim i analogicznie, po rozwinięciu, nie będzie opadać na parapet. Do niektórych zestawów dołączone są także uchwyty łańcuszka, które należy zamontować ok. 8-10 cm od dolnego końca.

Roleta rolecie nie równa

Nawet dobrze i pewnie zamontowana roleta nie spełni swojej funkcji, jeśli będzie niedopasowana do rodzaju pomieszczenia, w którym się znajduje. Nie powinniśmy mocować standardowych rolet na oknach np. od strony południowej, która wystawiona jest na intensywne działanie promieni słonecznych. W innym przypadku doprowadzimy do przegrzania się pomieszczenia i nawet uszkodzenia samej rolety. W tego rodzaju miejscach znacznie lepiej sprawdzą się rolety zaciemniające wykonane z impregnowanej tkaniny, która nie przepuszcza światła.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394